Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 20:00
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Tworzą i kontrolują instalacje w wielu krajach świata

Grupa MEB skupia firmy specjalizujące się w planowaniu, zarządzaniu i wykonywaniu prac w zakresie elektrotechniki, energetyki, techniki obiektów przemysłowych, wdrażaniu nowoczesnych technologii, zarządzaniu energią i doradztwie technologicznym i gospodarczym.
Tworzą i kontrolują instalacje w wielu krajach świata

Unikalną cechą MEB Group jest jej międzynarodowość z polsko-niemiecko-austriackimi powiązaniami, jak i zachodnioeuropejski poziom jakości wynikający ze ścisłego powiązania poszczególnych spółek Grupy MEB z centralą w Monachium.
Firma MEB w Opolu zatrudnia w swoich spółkach około 300 pracowników. Część z nich brała udział w zakończonej po latach budowie lotniska w Berlinie.

- Opolszczyzna nie jest naszym rynkiem docelowym - przyznaje Damian Koziol, prezes MEB Technical w Opolu. - Pracujemy w wielu miejscach na świecie, przede wszystkim w Niemczech i w Austrii. W Polsce od dwóch lat bardzo dynamicznie rozwija się nasz dział powiązany ściśle z odnawialnymi źródłami energii, z akcentem na fotowoltaikę i magazyny energii. Berlin nie jest jedynym lotniskiem, na którym pracowaliśmy. Kilka lat temu byliśmy obecni przez kilkanaście miesięcy na lotnisku wiedeńskim - ale o nim nie było tak głośno jak o porcie lotniczym w Berlinie – a także na lotniskach w Monachium i w Kolonii. W Berlinie wsparliśmy lotnisko w ostatecznej fazie montażowej. Bardzo nas to cieszyło, że już kilkanaście dni po zejściu z placu budowy naszych monterów odleciał stamtąd pierwszy samolot.

- Współpracujemy z pięcioma największymi firmami elektrycznymi na terenie Austrii, w Niemczech także wyszukujemy mocnych, sprawdzonych partnerów - mówi Michał Bielecki, prezes firmy MEB w Monachium. - One wiedzą, że dysponujemy personelem, który jest w stanie realizować także duże i skomplikowane inwestycje. Lotnisko w Berlinie zmagało się z różnymi awariami, usterkami, niezgodnościami. Nasi ludzie często wchodzą tam, gdzie ktoś inny sobie nie poradził. Na lotnisku w Berlinie tak właśnie było. Nasi pracownicy (było ich około 20) precyzyjnie skontrolowali całą instalację elektryczną. Sprawdzili, czy plany są zgodne z rzeczywistością i nic nie zostało zapomniane. Badali też jakość. Niektóre elementy musieli zdemontować, inne ułożyć i podłączyć na nowo. Wykonali pomiary instalacji i zaprotokołowali je w języku niemieckim. Przechodzili lotnisko sektor po sektorze, sprawdzając i uzupełniając. Po ich pracy już żadnych poprawek nie było. Zostało wydane zezwolenie na użytkowanie portu lotniczego.

Grupa firm MEB świadczy usługi dla wielu renomowanych partnerów. M.in. uczestniczą one w rozbudowie i modernizacji wszystkich niemieckich zakładów koncernu Zeiss produkującego na cały świat układy elektroniczne i optyczne.

- Pracowaliśmy m.in. - w sterylnych, wręcz laboratoryjnych warunkach - przy montażu nowej linii produkcyjnej firmy Porsche pod Stuttgartem. Obecnie są tam już produkowane samochody elektryczne - dodaje Damian Koziol. - W Pueblo w Meksyku uczestniczyliśmy w budowie nowej fabryki samochodów Audi. Zderzyliśmy się tam z inną niż w Europie kulturą pracy.

- Zadaniem naszych pracowników z Opolszczyzny było także przyuczenie i prowadzenie miejscowej załogi, pracowników niewykwalifikowanych, którzy uczyli się od razu nowoczesnych zachodnich technologii i pracy według standardów niemieckich. Mimo różnic językowych i kulturowych to się w pełni udało - podkreśla Michał Bielecki.

Na stronie internetowej MEB można zobaczyć kilkadziesiąt inwestycji, w powstaniu których grupa firm ma swój udział. Uderza ich różnorodność: lotniska, szpitale, centra handlowe, biurowce, zakłady motoryzacyjne, farmy fotowoltaiczne i wiele innych.

- Wykonujemy m. in. w jednej z rafinerii austriackiego koncernu OMV wszystkie usługi serwisowe w zakresie instalacji elektrycznych - mówi Damian Koziol. - A że pochodzimy z Bawarii, obsługujemy także, zapewniając budowę, konserwację, serwis instalacji i automatyki, monachijską Klinikę Uniwersytetu Ludwika-Maximiliana, jedną z największych klinik w Niemczech, oraz wszystkie budynki tej uczelni. Dbamy m.in. w trybie ciągłym o jakość ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji oraz oddymianie. Braliśmy też udział w modernizacji Muzeum Niemieckiego (Deutsches Museum), jednego z największych i najnowocześniejszych muzeów technicznych i naukowych na świecie, przestrzegając wszystkich standardów określonych przez konserwatora zabytków.

- To jest nasza specyfika, że mamy pracowników, którzy potrafią wykonywać na budowie jakiegoś obiektu wszystko - od prac przygotowawczych i układania kabli po montaż maszyn i urządzeń, elementy sterowania budynku czy instalacje przeciwpożarowe, nadzór wideo kontroli dostępu, pomiary i protokołowanie - podkreśla Michał Bielecki.

Ważnym elementem biznesowej aktywności MEB są odnawialne źródła energii. Jej pracownicy brali udział w powstaniu jednej z największych w północnej części Niemiec farm fotowoltaicznych o mocy 56MWp na obszarze byłego lotniska w Ahlhorn. Pracownicy firmy wykonali prace z zakresu układania paneli PV, okablowania oraz podłączenia do inwerterów i stacji transformatorowej. Duże farmy fotowoltaiczne montowali - i to w warunkach zimowych - także w Wielkiej Brytanii, w okolicy miast Bristol i Cardiff.

Ważną inwestycję tego typu firma MEB poprowadziła także, korzystając z doświadczeń z Niemiec i Wielkiej Brytanii, w Kamieniu Śląskim.

- Inwestycja w Sebastianeum Silesiacum była robiona w dwóch etapach - przypomina Damian Koziol. - Najpierw wykonaliśmy dwie instalacje dachowe po 50 kW każda na dachach budynków sanatorium. Zasiliły one owo sanatorium i pałac. W drugim etapie przekonaliśmy inwestorów do zamontowania magazynu energii elektrycznej w technologii jonowo-litowej. I to jest sedno sprawy. Był to pierwszy tak duży magazyn jonowo-litowy wpięty w polski system energetyczny. Wyprzedziliśmy, a właściwie inwestorzy wyprzedzili, o kilka lat to, co się obecnie w kraju dzieje. Energia, która nie zostanie zużyta w okresie letnim, jest magazynowana i nie obciąża systemu energetycznego. Nadmiar energii nie gromadzi się w sieci, ale w magazynie i pod wieczór dalej zasila całą inwestycję.

Firma MEB otrzymała za inwestycję w Kamieniu Śląskim nagrodę w kategorii „Odnawialne źródła energii i technologie ochrony środowiska” w prestiżowym ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Ten i inne sukcesy są możliwe dzięki zbudowanemu przez lata zespołowi pracowników.

- Nasi monterzy, którzy przemierzają świat od Niemiec i Austrii po Meksyk, w 80 procentach pochodzą z województw opolskiego i śląskiego - podkreśla Damian Koziol. - Są bardzo cenieni, także w Niemczech, bo i tam tego typu monterów, elektryków, szczególnie w młodym pokoleniu, brakuje. Załogę tworzą zarówno doświadczeni pracownicy, często mający za sobą kilka lub kilkanaście lat pracy w innych firmach na Zachodzie, jak i młodzi absolwenci Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu czy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego. Ci ostatni poznają nowe technologie i rozwijają znajomość języków. Organizujemy także prace wakacyjne, m.in. dla studentów opolskiej i gliwickiej politechniki.

Prezesi podkreślają, że w MEB dba się o ludzi. Ta dbałość wyraża się nie tylko tym, że pracownicy mają zajęcie przez cały rok i zarabiają tyle, na ile się umówili, a pieniądze zawsze dostają na czas (jest to m.in. efekt wielu powiązań biznesowych firmy w wielu krajach). Pracownicy mają także rozszerzoną opiekę lekarską i bhp. Pracownik, który wraca na weekend na Opolszczyznę, nie musi się o nic martwić. Całą logistyką zajmuje się firma. On może się skoncentrować wyłącznie na żonie i dzieciach. Kiedy wraca do pracy, nie musi martwić się o sprawy mieszkaniowe, podatkowe itp. Dla pracowników organizuje się - oczywiście nie w czasie pandemii - rodzinne spotkania, by wymienić choćby Oktoberfest czy imprezę z okazji 10-lecia firmy na 480 osób w opolskim CWK (ze specjalnie wydzielonym sektorem dla dzieci).

- Ludzie to doceniają, że o nich nie zapominamy - mówi Damian Koziol. - Traktujemy ich jak rodzinę. Często pracuje u nas ojciec i jego synowie. Kiedy ludzie wiedzą, że firma o nich myśli, oni także myślą o firmie. Wszystkim to wychodzi na dobre.

 

Warto wiedzieć
Do kompetencji firmy MEB należą w szczególności projekty z zakresu:
- instalacji elektrycznych i teletechnicznych,
- instalacji informatycznych i telekomunikacyjnych,
- instalacji bezpieczeństwa,
- automatyki budynków,
- instalacji odnawialnych źródeł energii,
- samowystarczalności energetycznej obiektów.

Przedstawicielstwo w Opolu:
MEB Technical Sp. z o.o.,
ul. Głogowska 41,
45-315 Opole,
tel. +48 77/555-89-10. 

 

Tekst sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama