Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 19:44
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Miody wpisane na listę produktów tradycyjnych w województwie opolskim

Często cudze chwalimy, swojego nie znamy… To stare porzekadło jest w tym przypadku bardzo trafne. Chociaż mało o nich wiemy, to istnieją na naszym rynku produkty związane z lokalną kulturą i wieloletnią tradycją. Takie produkty doceniane są przez ekspertów i zostają wpisane na listę produktów tradycyjnych. W województwie opolskim również nie brakuje wyjątkowych produktów regionalnych.
Miody wpisane na listę produktów tradycyjnych  w województwie opolskim

Źródło: Barć Śląska, drawsko.szczecinek.lasy.gov.pl

Co to jest produkt tradycyjny?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi listę produktów tradycyjnych, która zawiera produkty spełniające wyjątkowe cechy i właściwości oparte na stosowaniu tradycyjnych metod produkcyjnych. Lista ta prowadzona jest na mocy ustawy z 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Tradycyjny produkt uważany jest za taki, kiedy metody używane przy jego tworzeniu mają co najmniej 25 lat, co należy udowodnić za pomocą fotografii, nagrań czy źródeł książkowych. Podczas gdy utrudnione jest znalezienie odpowiednich materiałów źródłowych, można skorzystać z badań etnograficznych. Za weryfikację wniosków odpowiedzialny jest marszałek danego województwa, a następnie wniosek przesyłany jest do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista produktów tradycyjnych jest długa i może obejmować produkty mleczne, mięsne, rybołówstwa, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania, napoje i inne produkty o charakterze tradycyjnym.

Miody popielowskie z Borów Stobrawskich
Produkt ten został wpisany na listę produktów tradycyjnych w 2007 roku. Jest to miód o barwie jasnokremowej przez ciemnopomarańczową, aż do jasnobrązowej. Kolor miodu popielowskiego zależy od pożytku pszczelego. Miód ten charakteryzuje się słodkim, ale nie mdłym smakiem, z lekkim ostrym posmakiem. Jego zapach jest przyjemny z leśnymi nutami. Smak, kolor oraz zapach miodu popielowskiego może różnić w zależności od pory roku. Popielów to wieś w Polsce położona w województwie opolskim. Tradycje bartnictwa na tym terenie są bardzo stare. Zapisów historycznych świadczących o długiej tradycji pszczelarstwa na tym terenie jest całkiem sporo. Pierwsze zapisy pochodzą z czasów panowania Karola Wielkiego, gdzie można znaleźć informacje o prowadzonej na tym terenie gospodarce pasiecznej. Najstarsze zbadane szczątki kopalne na tym terenie świadczą o tym, iż pszczoły na tym obszarze występowały już czterdzieści milionów lat temu, na długo przed pojawieniem się człowieka. Pszczoły były więc jednymi z pierwszych mieszkanek nieistniejącego jeszcze wtedy Śląska Opolskiego. Szczególnie ważnym faktem było odkrycie podczas prac przy pogłębianiu Odry w pobliżu ujścia Małej Panwi barci, która służyła jako pierwotna forma ula. Badania wykonane w 1961 roku dowodzą, że pszczelarstwo na tym obszarze może mieć około 2100 lat. W samym Popielowie bartnictwo mogło istnieć już w 1286 roku. 

Miody rudnickie
Miody rudnickie zostały uznane za produkt regionalny w 2010 roku. W miejscowościach należących do gminy Rudniki w województwie opolskim pszczelarstwo istniało już na początku XX wieku. Lokalni bartnicy byli ekspertami w pozyskiwaniu miodu. Pozostawili po sobie nie tylko tradycję, ale również bogatą literaturę na temat pszczelarstwa, która do dnia dzisiejszego służy nowemu pokoleniu bartników i jest przez nich wykorzystywana jako źródło cennej wiedzy. Miód rudnicki jako miód z terenów wiejskich i nieuprzemysłowionych jest pozbawiony zanieczyszczeń charakterystycznych dla dużych ośrodków miejskich. Smakiem przypomina więc miody istniejące na tych terenach w zamierzchłych czasach, co pozwala przenieść się myślami do czasów przedindustrialnych. Miody rudnickie w zależności od pożytku mogą przyjmować różne barwy, zapachy oraz smaki. Na tym terenie występują miody rzepakowe, wielokwiatowe, lipowe, gryczany oraz spadziowy. Te dwa ostatnie miody charakteryzują się największą ilością substancji przeciwutleniających, a tym samym są najzdrowsze.  

Miody wołczyńskie
Miody wołczyńskie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w 2014 roku. Historia miodów na terenie Wołczyna jest niezwykle ciekawa. Sztukę nowoczesnego pszczelarstwa opanował na tym terenie ksiądz Jan Dzierżon, który urodzony był w oddalonej o 20 kilometrów miejscowości Ławkowice. Od 1885 roku prowadził edukację bartniczą na tych terenach, ucząc lokalną społeczność sztuki bartniczej. Lokalni mieszkańcy zawdzięczają mu unowocześnienie uli – ksiądz Dzierżon zastąpił hodowlę pszczół w barciach (czyli pniakach) ulami przypominającymi te współczesne. Dzięki temu mieszkańcy gminy Wołczyn opanowali sztukę bartnictwa do perfekcji, a gmina Wołczyn znajduje się w czołówce gmin w województwie opolskim pod względem pozyskiwanego miodu. Interesujące i nietypowe były niegdyś pożytki pszczele na tych terenach. Między wioskami gminy Wołczyn rosły krzewy tamaryszka, z których powstawał lokalny miód. Miód tamaryszkowy ma bursztynową barwę, a w smaku wyczuwalna jest lekko słona goryczka. Miód ten może być wzbogacony o smak wydzielanego z krzewu soku z tamaryszka, dzięki działalności mszyc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZokaTreść komentarza: Czyżby onuca?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:19Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: IvanTreść komentarza: Twój stary, a nie Iwan, mów mi tatoData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:00Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: OberibaTreść komentarza: Czyżby Iwan?😁Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:06Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: BożenaTreść komentarza: Tak , to prawda lekarz jest bardzo nie grzeczny , wizyta w gabinecie trwa 2-3 minut a czasami krócej, nie ma co liczyć na jego prawidłowe leczenieData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:43Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: GlosTreść komentarza: Również ja miałam okazję odwiedzić tego lekarza z moim dzieckiem. Niestety, wizyta okazała się niezwykle rozczarowująca i nieprzyjemna. Lekarz spóźnił się godzinę, a następnie zniecierpliwiony niby brakiem współpracy ze strony dziecka, zakończył badanie twierdząc, że jest ok. Nie dając wiary tej opinii, natychmiast udaliśmy się do innego okulisty, u którego dziecko zostało zbadane i zaopatrzone w okulary. Co więcej, koleża***a również miała podobne doświadczenia z tym lekarzem podczas wizyty ze swoim dzieckiem kilka lat temu. Wygląda na to, że problem z lekceważeniem pacjentów trwa od dłuższego czasu, a nikt nie chce go dostrzec. Trudno nazwać tego człowieka lekarzem, jego postawa jest obrazą dla całego środowiska medycznego.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 08:36Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Czy gmina GOGOLIN składa się tylko z miasta Gogolin czy również z ościennych miejscowości, trudno się doprosić o ścieżkę rowerową z jednej miejscowości do drugiej przemykamy pomiędzy ciężarówkami ale ważniejsze jest budowanie basenów, ogrodów, wiaduktów coś tu nie gra !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Tak będzie wyglądał nowy park na Osiedlu Dębowym
Reklama