Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 05:15
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://pupkrapkowice.ssdip.bip.gov.pl/
Reklama APN PRACA

Od królów i cesarzy do krapkowickich hrabiów

Wiele szlacheckich rodów mogło prześledzić swoją genealogię do wczesnego średniowiecza, choć nie każdy licząc wyłącznie męskich przodków. Nie inaczej było również z arystokracją z terenów dzisiejszego powiatu krapkowickiego, nieraz odwołującą się na przykład do tradycji z czasów Karolingów. Dzisiaj przyjrzymy się wywodowi przodków krapkowickich hrabiów, którzy mogą poszczycić się pochodzeniem od… Mieszka I.
Od królów i cesarzy do krapkowickich hrabiów

W tym przypadku mówimy o ostatnich pokoleniach rodu von Haugwitz-Hardenberg-Reventlow, którzy do 1945 roku byli panami na zamkach w Krapkowicach i Rogowie Opolskim. Rzecz jasna pierwsi Piastowie na pewno nie należeli do tej części rodowej tradycji, do której najchętniej odwoływali się nasi „grafowie”, być może zresztą sami nie byli świadomi tych powiązań. Oczywiście żeby cofnąć się 27 pokoleń, musimy kilkukrotnie prześledzić koligacje po kądzieli, a nie tylko i wyłącznie po mieczu, w obrębie jednego rodu i nazwiska. Bez większych problemów możemy jednak podjąć wyzwanie i bez wątpliwości wykazać, że hrabia Heinrich von Haugwitz był potomkiem polskich książąt i królów.

Piastowie
Historycznym założycielem dynastii Piastów był Mieszko I. To postać doskonale znana nam z lekcji historii. Data jego urodzin ginie w pomroku dziejów. Około 965 roku poślubił księżniczkę czeską Dobrawę z rodu Przemyślidów. Dobrawa zmarła około 977 roku, a Mieszko 25 maja 992 roku.

Ich najbardziej znanym dzieckiem był pierworodny syn – Bolesław I Chrobry, pierwszy król Polski. Dokładna data jego urodzin również nie jest pewna, przypada jednak około 967 roku. Jego życie małżeńskie było dosyć burzliwe, żenił się czterokrotnie, przy czym dwie pierwsze żony oddalił. Dłużej przetrwał dopiero związek z trzecią małżonką, Emnildą, córką księcia słowiańskiego Dobromira. Emnilda zmarła w 1016 lub 1017 roku, a Bolesław – 17 czerwca 1025 roku.

Pierworodnym synem Bolesława i Emnildy był Mieszko II Lambert. Urodzony około 990 roku, po 1013 roku poślubił Rychezę Lotaryńską. To ona jest powiązaniem, które pozwoli nam najdalej prześledzić wywód przodków krapkowickich hrabiów. Mieszko był królem Polski w latach 1025-1031 i księciem Polski od 1031 roku do swojej śmierci 10 lub 11 maja 1034 roku. Rycheza zmarła 21 marca 1063 roku.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 31 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama