Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 12:50
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Petycja przeciwko decyzji biskupa

Narastają kontrowersje wokół tego, co w ostatnim czasie dzieje się w opolskiej katedrze. Sprzeciw wobec decyzji o zasypaniu odkrytych w niej reliktów, której zwolennikiem jest biskup Andrzej Czaja, wyraził już rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk. Podobnego zdania są także politycy: Marcin Oszańca, poseł Witold Zembaczyński oraz Paweł Kampa. Teraz głos w sprawie zabierają opolanie, którzy licznie podpisują petycję do biskupa, podkreślając w niej, że dziedzictwo kulturowe nie jest wyłączną własnością hierarchy i kościoła katolickiego.
Petycja przeciwko decyzji biskupa

O otwartym liście rektora opolskiej uczelni pisaliśmy na łamach naszej gazety 23 listopada. Prof. Marek Masnyk podkreślił w nim, że jego sprzeciw wobec decyzji biskupa „jest głosem środowiska akademickiego uczelni zainteresowanej dziedzictwem historycznym miasta i regionu”. 

W poniedziałek 27 listopada do sporu odnieśli się przedstawiciele Nowoczesnej, SLD i PSL-u. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed głównym wejściem do katedry wyrazili sprzeciw wobec decyzji o zasypaniu artefaktów znalezionych pod posadzką świątyni. 

Naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego byli gotowi kontynuować prace archeologiczne i w przyszłości wyeksponować dla zwiedzających katedrę niektóre artefakty. Decyzją biskupa wykopaliska zaczęto jednak zasypywać, m.in. dlatego, aby możliwie szybko pozwolić wiernym na ponowne gromadzenie się w tym miejscu na mszach świętych i nabożeństwach. 

– Trzeba umożliwić korzystanie z tego dziedzictwa nie tylko wiernym, ale i turystom – mówił na konferencji poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. – Po uformowaniu nowego rządu będę lobbował za tym, żeby administracja państwowa razem z tą kościelną znalazły jakieś porozumienie. To nie może być wyłącznie decyzja kleru. Wszyscy podatnicy składają się na to, żeby ta świątynia była w jak najlepszej kondycji. Dlatego reprezentując te grona, oczekujemy, że również będą mieli prawo korzystać z tego, co na miejscu zostało odkryte.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 5 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZokaTreść komentarza: Czyżby onuca?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:19Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: IvanTreść komentarza: Twój stary, a nie Iwan, mów mi tatoData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:00Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: OberibaTreść komentarza: Czyżby Iwan?😁Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:06Źródło komentarza: Zatrzymał pociąg po pijakuAutor komentarza: BożenaTreść komentarza: Tak , to prawda lekarz jest bardzo nie grzeczny , wizyta w gabinecie trwa 2-3 minut a czasami krócej, nie ma co liczyć na jego prawidłowe leczenieData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:43Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: GlosTreść komentarza: Również ja miałam okazję odwiedzić tego lekarza z moim dzieckiem. Niestety, wizyta okazała się niezwykle rozczarowująca i nieprzyjemna. Lekarz spóźnił się godzinę, a następnie zniecierpliwiony niby brakiem współpracy ze strony dziecka, zakończył badanie twierdząc, że jest ok. Nie dając wiary tej opinii, natychmiast udaliśmy się do innego okulisty, u którego dziecko zostało zbadane i zaopatrzone w okulary. Co więcej, koleża***a również miała podobne doświadczenia z tym lekarzem podczas wizyty ze swoim dzieckiem kilka lat temu. Wygląda na to, że problem z lekceważeniem pacjentów trwa od dłuższego czasu, a nikt nie chce go dostrzec. Trudno nazwać tego człowieka lekarzem, jego postawa jest obrazą dla całego środowiska medycznego.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 08:36Źródło komentarza: Kto nie widzi problemu z… okulistą?Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Czy gmina GOGOLIN składa się tylko z miasta Gogolin czy również z ościennych miejscowości, trudno się doprosić o ścieżkę rowerową z jednej miejscowości do drugiej przemykamy pomiędzy ciężarówkami ale ważniejsze jest budowanie basenów, ogrodów, wiaduktów coś tu nie gra !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Tak będzie wyglądał nowy park na Osiedlu Dębowym
Reklama