Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 15:20
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody

Do naszego ekologicznego kalendarza świąt nietypowych z pewnością zaliczyć możemy dzień 21 marca, który jest pierwszym dniem wiosny oraz dniem wierzby. Dlaczego tak niepozorne drzewa są szczególnie doceniane przez naukowców? Co sprawia, że wierzbami powinniśmy się interesować? Przyjrzyjmy się tym zwyczajnym – niezwyczajnym gatunkom drzew.
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody

Źródło: wsercuopolszczyzny.pl, wfos.gdansk.pl

Dlaczego warto doceniać wierzby?
Wierzba to drzewo niemalże mistyczne. Dawne wierzenia ludowe głosiły, że wierzba może być miejscem, w którym mieszka sam czart, a nawet diabeł Rokita. Roślina ta jest również  najważniejszym gatunkiem rośliny wielkanocnej i w kulturze słowiańskiej stanowi symbol odradzającego się życia.   Wierzby przez lata były kojarzone z krajobrazem wiejskim, gdzie porastały brzegi rzek czy występowały w pobliżu cieków wodnych oraz na terenach uwilgoconych, a nawet podmokłych. Wierzby są to rośliny z rodzaju Salix sp. należące do rodziny wierzbowatych. Na świecie występuje prawie 500 gatunków drzew należących do rodzaju wierzb, a w Polsce występuje ich około 30 gatunków. Prawie wszystkie gatunki wierzb są roślinami pionierskimi, niektóre rosną na częściowo kamienistych i zbitych glebach, inne występują na gruntach wilgotnych i żyznych, np. na madach w dolinach rzecznych. Wierzby były roślinami docenianymi w Polsce już kilkaset lat temu. Doceniano je szczególnie ze względu na elastyczne pędy, z których można było wyplatać kosze. Sztuka ta i tradycja jest kultywowana, aż do obecnych czasów. 

Wierzby w ochronie środowiska
Wierzba jako symbol odnowy życia jest również wykorzystywana w nauce. Pyłek i nektar wierzbowy stanowi jeden z pierwszych pożytków pszczelich. Wierzba to gatunek rozpoczynający kwitnienie dosyć wcześnie. Wierzby zaczynają kwitnienie już pod koniec lutego i w zależności od gatunku, niektóre wierzby kwitną, aż do maja. Wierzby w krajobrazie są ważne dla zapylaczy (w tym pszczół) właśnie ze względu na wczesne, pierwsze w nowym sezonie wegetacyjnym, źródło pokarmu. Pszczoły wychodzące z norek na wiosnę często cierpią na brak pożywienia i jest to jedna z przyczyn masowego ich wymierania. Powodem tego jest kryzys klimatyczny i  przedwczesne zwiększanie się temperatur. Właśnie dlatego ważne jest tak szerokie spojrzenie na przyrodę. Wierzba jest gatunkiem związanym z terenami podmokłymi, które są uważane przez naukowców za szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego. Naukowcy zachwycają się wierzbami i szukają nowych rozwiązań ich wykorzystywania. Jak się okazuje, wierzby nadają się do rekultywacji terenów zdegradowanych. Wierzby są odporne na duże dawki fluoru oraz tlenków siarki, dlatego z powodzeniem można je wykorzystać w pobliżu hut, emalierni oraz fabryk nawozów sztucznych. Drzewa te znajdą zastosowanie również na terenach o wysokim zakwaszeniu gleb na przykład na hałdach. Wierzby nadają się również do gleb o wysokim poziomie zasolenia, więc z powodzeniem można je wykorzystać przy drogach (na przykład nad rowami melioracyjnymi) gdzie stosowane są mieszanki soli drogowej ułatwiającej rozpuszczanie lodu podczas zimy.  Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie wierzb na terenach zurbanizowanych i przemysłowych. Dodatkowo drzewa te mają zdolność do szybkiej regeneracji przez co nie są roślinami wymagającymi specjalnej pielęgnacji. Zabezpieczanie brzegów rzek przed erozją było stosowane już w dawnych czasach, jako tani i stosunkowo szybki sposób na ich umocnienie, co ma szczególne znaczenie w czasie powodzi jako ochrona domostw przed zalaniem.  Korzenie wierzby pomagają w utrzymaniu stabilności brzegów rzek i strumieni poprzez wiązanie gleby i w ten sposób zapobiegają erozji. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 3 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Czy gmina GOGOLIN składa się tylko z miasta Gogolin czy również z ościennych miejscowości, trudno się doprosić o ścieżkę rowerową z jednej miejscowości do drugiej przemykamy pomiędzy ciężarówkami ale ważniejsze jest budowanie basenów, ogrodów, wiaduktów coś tu nie gra !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Tak będzie wyglądał nowy park na Osiedlu DębowymAutor komentarza: Pozdrawiam GogolinTreść komentarza: Czyli trzeba zgłosić do prokuratury możliwość popełnienia przestępstwa przez burmistrza. Działa na szkodę starych mieszkańców gdzie nic nie robi.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:34Źródło komentarza: Tak będzie wyglądał nowy park na Osiedlu DębowymAutor komentarza: Erm what the sigmaTreść komentarza: Erm what the sigmaData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:19Źródło komentarza: Bijatyka pod szkołą. Nastolatka rzucała kostką brukowąAutor komentarza: ZaniepokojonyTreść komentarza: Na pierwszy przetarg na wykonanie 2 etapu budowy nie zglosił sie żaden wykonawca. W oczekiwaniu na rozpisanie drugiego przetargu, otrzymujemy informacje iż etap II będzie wykonywać firma STRABAG. Czy móglby ktos wytlumaczyć zaistniają sytuację?Data dodania komentarza: 24.04.2024, 06:16Źródło komentarza: Jest umowa na drugi etap rozbudowy szpitala!Autor komentarza: OKRTreść komentarza: W OKR pijemy dalejData dodania komentarza: 23.04.2024, 07:56Źródło komentarza: II tura wyborów samorządowych: to oni wygrali!Autor komentarza: Pinus3Treść komentarza: Mamy wreszcie oficjalną prezentację zwycięzcy krapkowickiej walki w ... kisielu ... żal patrzeć ... . Będzie więc przetarg na przebudowę ry***u, wzorowaną na defiladowym przemarszu oddziału pruskiego wojska, a sztuczny, kawiarniany taras znowu i bardzo skutecznie zablokuje w sezonie przejście głównym ciągiem spacerowym w kieru***u kościoła ... . Kostka brukowa wróci do "Singen, tanzen und springen" ... . Handel wielkopowierzchniowy nadal pozostanie w centrum, a budownictwo jednorodzinne wyląduje pod trasą 45, wyłącznie dla ... zdrowotności : aromoterapii serwowanej darmową, zachodnią nawietrzną i chmurami spalin ... .Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:54Źródło komentarza: II tura wyborów samorządowych: to oni wygrali!
Reklama