Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:29
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Dawno temu w prasie

Instytut Śląski w Opolu uruchomił archiwum wycinków prasowych gazet wydawanych w latach 1918-1921. Dzięki jego uprzejmości na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” publikujemy kącik pt. „Dawno temu w prasie”. Wycinki przepisujemy z zachowaniem oryginalnej pisowni. Co więc wydarzyło się ponad sto lat temu na naszej ziemi?
Dawno temu w prasie

Paliła się stodoła

„Chrapkowice. W piątek 8-go bm. o godz. 12 ½ w południe spaliła się stodoła napełniona zbożem i sianem, należąca do rolnika p. Pakusy. Także spaliły się maszyny rolnicze, znajdujące się w stodole. Z jakiej przyczyny ogień powstał, dotychczas nie wiadomo.” – „Gazeta Opolska”, 10/10/1920.

Otrzymała mandat

„Chrapkowice. Żona kołodzieja, Albina Stablik z Gliwic, która w maju chciała kartofle wywieźć z powiatu, otrzymała mandat karny na 21 marek. Tutejszy sąd ławniczy zniżył teraz karę na 5 marek.” – „Górnoślązak”, 16/10/1918.

Więcej wart

„Leśniczy więcej wart jak katolicki proboszcz. Prezes rejencji wyznaczył za wyśledzenie morderców śp. ks. proboszcza Drobiga w Odmęcie (w pow. strzeleckim) 3000 marek jako nagrodę. Zaś 5000 mk. wyznaczył p. Bitta za wyśledzenie mordercy leśniczego p. Kaczmarczyka, zamordowanego w dniu 20. stycznia br. w lesie pod Siemianowicami. Z tego porównania wynika już, że nie wszyscy ludzie przedstawiają jedną i tą samą wartość.” – „Gazeta Opolska”, 05/02/1920.

Rabusie na cmentarzu

„Otmęt pod Chrapkowicami. („Bydło”). Rozpasane buksy niemieckie urządziły w nocy z niedzieli na poniedziałek najazd na cmentarz miejscowy. Podeptali groby, porozbijali wszystkie nieomal nagrobki i krzyże, włamali się ostatecznie do kostnicy, gdzie prawdziwie w sposób niemiecko-kulturalny, wszystko potłukli.” – „Goniec Śląski”, 13/08/1921.

Młyn Gabora uruchomiony

„Odmęt w Strzeleckiem. (Uruchomienie młyna). W ubiegłym roku spalił się tu młyn Gabora. Wielkim nakładem kosztów został odbudowany i w tych dniach uruchomiony.” – „Gazeta Opolska”, 26/05/1923.

„Wygoda w Strzeleckiem. Wdowa Rozalia Migulina sprzedała świnię. Następnego wieczora przyszło do niej 4 obcych drabów i zarzuciwszy jej pętlicę, żądali wydania otrzymanych  za wieprzaka pieniędzy. Wziąwszy gotówkę, uszli niepoznani.” – „Gazeta Opolska”, 01/06/1920.

Więcej wycinków znaleźć można na stronie internetowej https://archiwum-prasy.instytutslaski.pl/ oraz w kolejnym wydaniu „Tygodnika Krapkowickiego”.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 15 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama