Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 12:01
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
Społeczne:

Ekologia

Słynne drzewa powiatu krapkowickiego
Słynne drzewa powiatu krapkowickiego

W obecnych czasach każde drzewo się liczy. Chronią nas w czasie upałów, produkują tlen niezbędny do życia, stanowią schronienie dla zwierząt, często tych rzadkich i zagrożonych. Jedną z najstarszych form ochrony przyrody są pomniki przyrody, czyli m.in. drzewa o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, a także kulturowym.

06.11.2023 06:49    1
Pamiętając o zmarłych, nie zapominaj o środowisku
Pamiętając o zmarłych, nie zapominaj o środowisku

Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na specjalnej cmentarnej półce i ponownie wykorzystać. Znicze nadające się do uzupełniania wkładu, pomagają zmniejszyć ilość odpadów na cmentarzu.

31.10.2023 23:04
Nic o nas bez nich, czyli jak przyroda świadczy usługi człowiekowi
Nic o nas bez nich, czyli jak przyroda świadczy usługi człowiekowi

Usługi ekosystemowe to działania, które przyroda świadczy człowiekowi, umożliwiając nasze codzienne funkcjonowanie. Usługi te możemy przeliczyć na konkretne wartości pieniężne.

30.10.2023 06:55
Owoce jesieni - przewodnik po darach natury
Owoce jesieni - przewodnik po darach natury

W strefach umiarkowanych jesień jest czasem obfitującym w bogactwo przyrody. To pora roku, kiedy drzewa i krzewy obdarzają nas dojrzałymi owocami. To dary natury dla zwierząt i ludzi.

23.10.2023 08:44
Jesienne opadanie liści - nauka i magia przyrody
Jesienne opadanie liści - nauka i magia przyrody

Jesień to jedna z najbardziej malowniczych pór roku, kiedy liście na drzewach zmieniają kolor z zielonego na piękne odcienie czerwieni, pomarańczy i złota. Jednak jest to także czas, kiedy te kolorowe liście zaczynają opadać na ziemię, tworząc dywan pod naszymi stopami. Dlaczego jednak liście opadają jesienią? Czym jest to spowodowane? Odpowiedź na te pytania tkwi w fascynującym procesie biologicznym.

20.10.2023 09:06
Jak przyroda przygotowuje się do jesieni?
Jak przyroda przygotowuje się do jesieni?

No i stało się! Nadeszła kalendarzowa jesień. Za oknem też ją dostrzegamy, chociaż gdzieniegdzie temperatury są wciąż nadal całkiem wysokie. Natura wie doskonale, że z jesienią żartów nie ma i trzeba zacząć intensywne przygotowania do wielu miesięcy chłodu i niedostatku pożywienia.

16.10.2023 07:09
Trzeba zmienić podejście do przyrody. Jako społeczeństwo możemy dużo zrobić, aby przeciwdziałać i spowolnić zachodzące zmiany klimatu
Trzeba zmienić podejście do przyrody. Jako społeczeństwo możemy dużo zrobić, aby przeciwdziałać i spowolnić zachodzące zmiany klimatu

Pojęcie bioróżnorodności w ostatnim czasie można często spotkać na blogach przyrodniczych, na stronach samorządów, w mediach, jednak nie każdy jest świadomy jego znaczenia. Czym dokładnie jest ta różnorodność biologiczna? Z Rafałem Świeradem, działaczem proekologicznym z Gogolina, rozmawia Andrea Polański.

10.10.2023 13:50
Zrównoważony transport - kierunek przyszłości dla naszej planety
Zrównoważony transport - kierunek przyszłości dla naszej planety

Zrównoważony transport to podejście do przemieszczania się i dostarczania towarów, które ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, społeczeństwo i gospodarkę. Obejmuje ono wiele różnych aspektów.

09.10.2023 07:19
Jesień w ulu
Jesień w ulu

Chociaż temperatury na zewnątrz jeszcze bywają bardzo wysokie, to jednak wczesne poranki i późne wieczory świadczą o tym, że rozpoczęła się jesień. W niektórych miejscach widać również zmieniające się kolory liści drzew i krzewów. Przyroda przygotowuje się do zimy, czyli najtrudniejszego czasu w roku. Zajrzyjmy do ula, aby przekonać się, w jaki sposób pszczoły i ich opiekunowie przygotowują się na nadchodzący okres chłodu.

29.09.2023 11:14
Jak marnujemy jedzenie,  nawet o tym nie wiedząc
Jak marnujemy jedzenie, nawet o tym nie wiedząc

W Polsce marnuje się rocznie pięć milionów ton żywności. Za aż 60% zmarnowanego jedzenia odpowiadamy my – konsumenci. Przyjrzymy się, w jaki sposób możemy ograniczyć marnowanie żywności w naszych domach.

22.09.2023 11:52
Wyzwanie dla Krapkowic: walka ze smogiem
Wyzwanie dla Krapkowic: walka ze smogiem

Palimy byle czym, w byle czym i przez cały sezon grzewczy trujemy siebie, swoje rodziny, swoich sąsiadów. Nie jesteśmy skazani na brudne powietrze. Wyjaśniamy, dlaczego i jak należy walczyć ze smogiem.

18.09.2023 06:45    1
Zanieczyszczenie światłem
Zanieczyszczenie światłem

Chociaż wciąż niewiele się o nim mówi, stanowi jedno z największych zagrożeń dla organizmów. Obok zanieczyszczeń powietrza, gleby i wody stanowi współczesny i trudny do rozwiązania problem ekologiczny. Przyjrzyjmy się zanieczyszczeniu światłem.

15.09.2023 11:16
Żyj z innymi w zgodzie,  czyli o symbiozie słów kilka…
Żyj z innymi w zgodzie, czyli o symbiozie słów kilka…

Jest jednym z wielu typów oddziaływań w przyrodzie, chociaż nie jest zbyt doceniana. Mówi się o niej najczęściej jako o wyjątku w świecie przyrody. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że to właśnie symbioza ukształtowała życie na Ziemi.

11.09.2023 06:49
Jadalne, chociaż nieznane…  Grzyby naszych lasów
Jadalne, chociaż nieznane… Grzyby naszych lasów

Maślaki, kurki czy koźlarze to gatunki powszechnie znane i cenione przez grzybiarzy. Oprócz nich w polskich lasach spotkać możemy wiele innych gatunków jadalnych grzybów, które są niezbyt znane i cenione. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie tą ogromną grupą organizmów i ich znaczeniem w ekosystemie.

01.09.2023 12:48
Drzewo. Życie po życiu.
Drzewo. Życie po życiu.

Martwe drewno chociaż wydaje się być zbędnym elementem środowiska to aż 50% organizmów leśnych nie jest w stanie bez niego przeżyć. Martwe drzewa są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemów przyrodniczych, będąc ich nie mniej cennym elementem niż żywe drzewa.

28.08.2023 06:38
Reklama
Reklama
Reklama