Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne/pomoc?utm_source=portale-lokalne&utm_medium=baner&utm_campaign=pomocpubliczna-msp-2026-q2-mm
niedziela, 28 czerwca 2026 13:21
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-gotowkowy
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
Druhowie z OSP Ściborowice świętowali

90 lat służby dla mieszkańców. Jubileusz OSP Ściborowice pełen wzruszeń i wyróżnień

W sobotę, 27 czerwca, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ściborowicach świętowali wyjątkowy jubileusz – 90-lecie istnienia jednostki. Uroczystości zgromadziły strażaków, mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie oddali hołd pokoleniom ochotników od dziewięciu dekad stojących na straży bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
90 lat służby dla mieszkańców. Jubileusz OSP Ściborowice pełen wzruszeń i wyróżnień
Na placu przy remizie odbył się uroczysty apel z okazji 90-lecia OSP Ściborowice.

Autor: FOT. Tygodnik Krapkowicki

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, sprawowaną w remizie OSP. Na tę okazję druhowie przygotowali ołtarz, który został ulokowany w jednym z garaży strażnicy. Tak nietypowe miejsce liturgii podkreśliło charakter wydarzenia oraz silny związek strażaków z miejscem, które od lat jest centrum ich służby i działalności społecznej.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali na miejsce oficjalnej części jubileuszu. Podczas uroczystego apelu przypomniano bogatą historię jednostki oraz podziękowano wszystkim, którzy przez lata przyczyniali się do jej rozwoju i wzmacniania bezpieczeństwa mieszkańców.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych druhów. Uhonorowano osoby, które w ostatnich latach szczególnie angażowały się w rozwój jednostki oraz swoją wzorową postawą służyły lokalnej społeczności.

Najwyższe strażackie wyróżnienie – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, przyznawany przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, otrzymał druh Jerzy Jarosz. To prestiżowe odznaczenie jest wyrazem uznania za wieloletnią, ofiarną służbę oraz szczególne zasługi dla pożarnictwa ochotniczego.

Wręczono również medale ściborowickim druhom za działalność na rzecz lokalnej jednostki, długoletnią służbę oraz wysługę lat. Był to moment pełen wzruszeń i podziękowań dla strażaków, którzy od wielu lat z oddaniem poświęcają swój czas, często niosąc pomoc o każdej porze dnia i nocy.

Podczas jubileuszu uhonorowano także kolejne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Krapkowice. Przedstawiciele pięciu jednostek – OSP Rogów Opolski, OSP KSRG Kórnica, OSP Dąbrówka Górna, OSP Ściborowice oraz OSP Żużela – odebrali odznaki honorowe „Zasłużony dla Miasta i Gminy Krapkowice”. Wyróżnienia zostały przyznane uchwałami Rady Miejskiej w Krapkowicach jako wyraz wdzięczności za ogromne zaangażowanie strażaków ochotników podczas działań ratowniczych, a w szczególności za ich poświęcenie i pomoc mieszkańcom w czasie powodzi, która dotknęła gminę w 2024 roku.

W jubileuszowych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb pożarniczych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wiceburmistrz Krapkowic i jednocześnie wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Opolskiego Arnold Joszko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach bryg. mgr inż. Tomasz Pierzchała oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Krapkowicach Ireneusz Żyłka.

Po części oficjalnej na uczestników czekał poczęstunek oraz wspólna biesiada. Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla najmłodszych, a muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił zespół Oder Brass Band, który swoim koncertem zakończył oficjalne obchody jubileuszu.

Dziewięćdziesięciolecie OSP Ściborowice było nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, ale przede wszystkim wyrazem wdzięczności dla wszystkich pokoleń strażaków ochotników. Jubileusz pokazał, że miejscowa jednostka od dziewięciu dekad pozostaje ważnym filarem życia społecznego, a dzięki zaangażowaniu kolejnych pokoleń druhów niezmiennie służy mieszkańcom, niosąc pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama https://helios.pl/kedzierzyn-kozle/kino-helios/repertuar
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jak talala Treść komentarza: i to sa ważne rzeczy dla ludzi a szczególnie dla rodziców a nie zniwniok w Obrowcu Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:59 Źródło komentarza: 89 tys. wniosków o 800+ w Opolskiem! Sprawdź, do kiedy złożyć wniosek, by nie stracić pieniędzy Autor komentarza: Piotr Treść komentarza: Super że takie ścieżki rowerowe powstają,choć na XXX lecia ścieżka jest od lat,to rowerzyści korzystają z ulicy głównej. I tutaj sprawdziła by się rolą straży miejskiej,miałby kto rowerzystów poinformować Data dodania komentarza: 19.06.2026, 05:47 Źródło komentarza: Nowa ścieżka pieszo-rowerowa w Krapkowicach. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu Autor komentarza: Tragedia naszych oczach Treść komentarza: I zostaną kiedyś same giganty, które podniosą ceny jak będę chcieli. Śpimy dalej. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:22 Źródło komentarza: „Lewiatan” na rynku w Krapkowicach kończy działalność. To już trzeci lokal, który znika z centrum miasta Autor komentarza: Jerecki Treść komentarza: PROMOCJA GMINY NOJWAŻNIEJSZA Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:53 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Dni Gminy Strzeleczki 2026 trwają. Tłumy mieszkańców bawią się w stolicy gminy Autor komentarza: Jarecki Treść komentarza: Promocja gminy najważniejsza Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:52 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Dni Gminy Strzeleczki 2026 trwają. Tłumy mieszkańców bawią się w stolicy gminy Autor komentarza: Dominika Treść komentarza: I 0 atrakcji dla dzieci , program dla starszych ale przyjechalismy z dziećmi i żadnych karuzel dla nich i pojechaliśmy do małej wioski Solec tam byly darmowe dmuchańce i kilka karuzel do wyboru dla dzieci i w niedzielę podobno dalej i znowu pojedziemy. Slabo jak na miasto. Data dodania komentarza: 14.06.2026, 09:40 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Strzeleczki świętują. Za nami biegi dzieci, a przed mieszkańcami koncerty
Reklama
Reklama
Reklama