Związek Międzygminny „Czysty Region” podsumowuje pilotaż, wyjaśnia przyczyny jego zakończenia i przypomina, gdzie mieszkańcy będą mogli nadal przekazywać odzież oraz tekstylia.
Dlaczego kończy się pilotaż?
Pilotaż został uruchomiony po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących selektywnej zbiórki tekstyliów. Jego celem było ułatwienie mieszkańcom oddawania pojedynczych, zniszczonych rzeczy, z którymi nie ma potrzeby specjalnie jechać do PSZOK-u.
Rozwiązanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jednocześnie ilość tekstyliów trafiających do pojemników znacząco przekroczyła pierwotne założenia pilotażu osiągając poziom znacznie wyższy niż obserwowany w wielu większych miastach i sąsiednich gminach.
Do Związku docierały również sygnały wskazujące, że z pojemników korzystały osoby spoza obszaru działania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Pojawiały się także informacje o podrzucaniu większych ilości tekstyliów przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
W praktyce pojemniki, które miały służyć głównie do oddawania pojedynczych, zniszczonych rzeczy, bardzo szybko zapełniały się całymi workami odzieży. W wielu lokalizacjach wymagały częstego opróżniania oraz dodatkowego sprzątania terenu wokół pojemników w trakcie trwania zbiórki.
Należy pamiętać, że tekstylia przekazywane do systemu gospodarki odpadami nie trafiają do dalszej segregacji i ponownego wykorzystania. Ze względu na ograniczoną możliwość recyklingu tego rodzaju odpadów są one obecnie kierowane do przetwarzania termicznego. Wysoki koszt ich odbioru i przetworzenia ponoszony jest w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a więc ostatecznie przez wszystkich mieszkańców.
Co dalej?
Zakończenie pilotażu nie oznacza końca możliwości oddawania tekstyliów.
Mieszkańcy Gogolina i Zdzieszowic nadal będą mogli bezpłatnie przekazywać odzież i tekstylia do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych funkcjonujących na terenie swoich gmin.
Co warto wiedzieć?
Jako odpady tekstylne powinny być traktowane wyłącznie rzeczy zniszczone, brudne, poplamione lub dziurawe, których nie jesteśmy już w stanie nikomu przekazać.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopuściło możliwość wyrzucania pojedynczych zniszczonych tekstyliów do odpadów zmieszanych, np. jednej dziurawej skarpetki, szmatki czy pojedynczej poplamionej bluzki. Nie dotyczy to jednak większych ilości odzieży ani całych worków tekstyliów.
Pamiętajmy również, że nie każda niepotrzebna odzież staje się odpadem. Jeżeli ubrania lub tekstylia nadal nadają się do użytkowania, warto przekazać je do ponownego wykorzystania. Można skorzystać m.in. ze zbiórek organizowanych przez fundacje i organizacje charytatywne, które odbierają odzież bezpośrednio spod nieruchomości, usługi EKOzwrot umożliwiającej bezpłatne nadanie rzeczy za pośrednictwem paczkomatów czy pojemników na odzież dostępnych w części sieci handlowych.
Zakończenie pilotażu nie oznacza końca poszukiwania rozwiązań
Związek Międzygminny „Czysty Region” zapowiada dalszą analizę możliwości, które pozwolą mieszkańcom wygodnie przekazywać tekstylia, a jednocześnie będą możliwe do realizacji pod względem organizacyjnym i finansowym.


Napisz komentarz
Komentarze