Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
piątek, 25 kwietnia 2025 16:57
Przeczytaj:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Powstał pierwszy rezerwat faunistyczny na Opolszczyźnie

Od 19 stycznia dawna kopalnia odkrywkowa wapienia koło wsi Kamionek w gminie Gogolin została objęta ochroną prawną. W rezerwacie Gogolińskie Gniewosze będzie chroniony bardzo rzadki na terenie naszego kraju gad. Gniewosza plamistego wpisano do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ponieważ jest uważany za gatunek narażony wyginięciem.
Powstał pierwszy rezerwat  faunistyczny na Opolszczyźnie

Źródło: Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX

Ochroną objęto obszar lasu sosnowego z domieszką lasu mieszanego o powierzchni 28,18 ha  znajdujący się na terenie zrekultywowanego wyrobiska górniczego. Przedmiotem ochrony jest znajdujące się tam siedlisko około 150 gniewoszy plamistych (Coronella austriaca). Jest to nieszkodliwy dla ludzi wąż - nie jest jadowity. W Polsce gatunek ten objęto ochroną ścisłą. Dodatkowo gniewosza plamistego ujęto w czerwonej księdze zwierząt jako gatunek wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.

Warto zaznaczyć, że jest to obecnie największa dotychczas odkryta populacja tego gatunku w Polsce. Rezerwat stanowi bogatą mozaikę różnych ekosystemów, dzięki temu gniewosze mają tu bardzo dobre warunki do życia. Na chronionym terenie występują polany śródleśne z roślinnością kserotermiczną, bór mieszany świeży z przewagą sosny, zbiorniki wodne oraz rumosz skalny. Nie brakuje miejsc do rozrodu, wygrzewania się gadów czy hibernowania zimą. Gady mają tam też bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o dostęp do pokarmu. Teren rezerwatu cechuje się dużą bioróżnorodnością gatunkową. Są to m.in. żaba zwinka, traszka grzebieniasta czy rzekotka drzewna.

W latach 2015-2020 prowadzono tam badania terenowe, które potwierdziły występowanie tego gatunku. Przeprowadziło je Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX w ramach programu, zainicjowanego przez spółkę Górażdże Cement SA Quarry Life Award pod nazwą „Kompleksowa inwentaryzacja herpetofauny terenu Kopalni Wapienia Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rzadkich jako podstawa przygotowania wytycznych do rekultywacji przyjaznej środowisku”. 

- Mieliśmy już do czynienia z tym gatunkiem wcześniej, ponieważ zajmujemy się gadami i płazami od ponad kilkunastu lat – mówi prezes Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX Aleksandra Kolanek. – Jednak po raz pierwszy zetknęliśmy się z tak dużą populacją na niewielkim terenie. Mieliśmy też okazję tak kompleksowo przebadać populację, używając nowych jak na polskie warunki technik. Z pewnością jest to doświadczenie, które będziemy bardzo dobrze wspominać.

Celem badań było poznanie stanu populacji gniewosza plamistego, określenie areału występowania zarówno całych populacji, jak i poszczególnych osobników, określenie preferencji siedliskowych oraz zbadanie migracji sezonowych i dobowych tych węży. W badaniach – oprócz standardowych technik inwentaryzacyjnych – wykorzystano sztuczne kryjówki (pozwalające na łatwiejsze odnalezienie gniewoszy), techniki GIS i teledetekcyjne oraz metody telemetryczne.

- Ze względu na używane metody badawcze były to badania pełne wyzwań,  zarówno terenowych jak i analitycznych – opowiada Aleksandra Kolanek. - Spora część pracy odbywała się przed ekranem komputera, ze względu na analizę zebranych danych. W badaniach używane były też drony oraz telemetria radiowa, za pomocą której śledzono przemieszczenie się  węży po terenie badań.

Warto podkreślić, że od zgłoszenia propozycji do ustanowienia rezerwatu przyrody droga była długa. Procedura prawna obejmowała wiele działań. Chodziło m.in. o zweryfikowanie walorów obszaru spełniającego przesłanki ustawowe dotyczące powoływania rezerwatów. Było to związane z szeregiem prac, które rozłożono w czasie. Chodziło m.in. o zbieranie dokumentacji przyrodniczej, obejmującej różne sezony wegetacyjne. Potrzebowano aż 9 lat, aby zebrać te materiały. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SchutterssTreść komentarza: Gdzie jest tak tanie piwo? Jedna paleta poniżej 100zł? Chyba jakieś po terminie było.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:15Źródło komentarza: „Gwizdnęli” 10 palet piwa - zuchwała kradzież w GogolinieAutor komentarza: KomarekTreść komentarza: Zrobi się kolektęData dodania komentarza: 11.04.2025, 21:48Źródło komentarza: 69-letni pirat drogowy zatrzymany w Januszkowicach! 3 400 zł mandatu i 22 punkty karneAutor komentarza: Jola Dąbrowska z KujawTreść komentarza: A ja mam rodzine w Zdzieszowicach ,bardzo dawno temu byłam w waszej miejscowości.Pzdr.mieszkańców n.Odrą.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:16Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: MordTreść komentarza: Wykończcie już całkowicie mały biznes. W tym mieście niedlugo będzie tylko Lidl, biedro***a,netto, dino. Mega inwestycje . Zatrudnienie znajdzie całe 20 osób a w malym biznesie prace staci pewnie 30😅. Gratuluję władzą Zdzieszowic.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:26Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: Klient sklepu z owadem w nazwie.Treść komentarza: A ja za to mieszkam w Zdzieszowicach (tych pisanych z dużej litery). I narzekam bardzo na dostępność do towarów w sklepie na przeciwko tej budowy. Po dużo produktów nie mogę sięgnąć bo są one zasłonięte paletami. Lub są one zafoliowane na tych paletach. No nie sięgam.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:29Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: RolcioTreść komentarza: Ja znam zdzichy od 25 lat i po co tyle sklepów. A za półtorej tygodnia polomarket będzie przerobiony na Dino.a dokładnie polo ma być do 19 kwietniaData dodania komentarza: 10.04.2025, 08:06Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowych
Reklama