Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 27 lipca 2025 07:25
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/
Reklama https://mondi.pl/?utm_source=wydawca&utm_medium=banner&utm_campaign=krap

Oczyszczanie ścieków zaczyna się w toalecie

Woda stanowi składnik niezbędny do życia człowieka i innych organizmów. Postępujące zmiany klimatyczne wpływają na zwiększenie okresów długotrwałych susz potęgujących problemy związane nie tylko z jakością, ale także z ilością zasobów wodnych. Odzyskiwanie wody w nadchodzących czasach będzie stanowiło jedno z najważniejszych wyzwań dla człowieka. Pomimo coraz większej świadomości społeczeństwa nadal obserwuje się awarie oczyszczalni ścieków. Główną i jedną z najczęstszych przyczyn awarii są nieprawidłowe zachowania i przyzwyczajenia społeczeństwa podczas użytkowania toalet publicznych i prywatnych.
Oczyszczanie ścieków zaczyna się w toalecie

Źródło: Tom Fisk, Marcin Jóźwiak

Co trafia do kanalizacji?
Według osób zarządzających oczyszczalniami, do ścieków trafiają najróżniejsze przedmioty użytku codziennego takie jak m.in. środki higieny osobistej, np. tampony, podpaski, patyczki do uszu czy nić dentystyczna. Spośród substancji mogących utrudniać oczyszczanie ścieków, a także stanowić zagrożenie skażenia wody są tzw. ksenobiotyki, czyli substancje, których nie spotyka się w naturze, a mogą wykazywać aktywność biologiczną i tym samym wpływać na inne organizmy. Do źródeł ksenobiotyków w ściekach można zaliczyć wrzucane do toalet m.in. substancje lecznicze czy suplementy diety. Spośród innych produktów zwiększających ryzyko awarii wyróżnić można różnego rodzaju przedmioty wykonane z papieru, odpady pochodzące od zwierząt domowych i hodowlanych, a także odpadki kuchenne stałe i suche.

Jak to się tam znalazło?
Pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie obserwują przedmioty na tzw. sicie, które nie powinny były znaleźć się w ściekach komunalnych. Jak donosi „Dziennik Zachodni” i portal Naszemiasto.pl, pracownicy jednej z krajowych oczyszczalni ścieków zaobserwowali na wstępnym oczyszczaniu ścieków lub w studzienkach kanalizacyjnych m.in. garnitur, mop, martwe zwierzęta czy dwieście metrów kabla światłowodowego. Dużym problemem są również niedopałki papierosów, włosy, opakowania z tworzyw sztucznych czy materiały budowlane. 

Nic nie jest za darmo
Zanieczyszczenie ścieków odpadami powoduje wzrost kosztów związanych z naprawą urządzeń w oczyszczalni ścieków, a tym samym wzrost cen oczyszczania ścieków, odzyskiwania wody czy pozyskiwania osadów i gazów o wysokich parametrach jakościowych. Niska jakość produktów pościekowych ogranicza ich biodegradację, powtórne przetwarzanie oraz wykorzystywanie, co z kolei stanowi zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. 

Wykorzystuj ponownie
Co istotne, gdy otrzymywany osad pościekowy jest wysokiej jakości, bez zbędnych substancji i zanieczyszczeń, może stać się potencjalnym półproduktem nadającym się do ponownego wykorzystania. Zgodnie z promowaną w ostatnich latach gospodarką cyrkularną (o obiegu zamkniętym) i w myśl zasady 3R (ograniczenie ilości odpadów - reduce, ponowne wykorzystanie - reuse oraz recykling – recycle) racjonalne zarządzanie produktami ubocznymi oczyszczalni jest bardzo odpowiedzialnym i cenionym pomysłem. Osady pościekowe można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Z wysokiej jakości osadów można odzyskiwać białka stanowiące dodatek do pasz dla zwierząt, a także tłuszcze będące substratem do gospodarczego wykorzystania. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystywania osadów ściekowych jest użyźnianie gleb, rekultywacja terenów zdegradowanych, a także przywracanie terenom wartości przyrodniczych. Uboczne produkty oczyszczania ścieków można również stosować przy produkcji biogazu. 

Akcja - reakcja
W ostatnich latach coraz więcej miast, gmin, powiatów oraz innych instytucji zwróciło uwagę na niską świadomość społeczną na temat gospodarowania ściekami komunalnymi. Efektem obserwacji częstych i kosztownych awarii oczyszczalni było rozpoczęcie prowadzenia kampanii zwiększających poziom zainteresowania społeczeństwa tym tematem. W całym kraju odbywały się akcje pt.: „Toaleta to nie śmietnik” mające na celu zwiększenie świadomości i zainteresowania społeczeństwa tym problemem.

Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama