Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 27 lipca 2025 08:02
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama https://samed.pl/

Ile nas było 200 lat temu?

Prawie dokładnie dwa stulecia temu wydany został Nowy Topograficzno-Statystyczno-Geograficzny Słownik Państwa Pruskiego. Dzięki sześciu tomom z lat 1821-1825 możemy między innymi dokładnie odtworzyć, jak duże były wówczas miejscowości dzisiejszych gmin Strzeleczki oraz Walce.
Ile nas było 200 lat temu?

Gmina Strzeleczki
Podobnie jak dziś, 200 lat temu zdecydowanie największą miejscowością gminy były Strzeleczki. Liczyły 672 mieszkańców, a do tego można doliczyć jeszcze 220 osób zamieszkujących Oracze – wtedy osobną wieś, położoną wzdłuż dzisiejszej ulicy Sobieskiego. Na drugim miejscu plasowały się Kujawy, liczące 366 dusz. Dodatkowo w folwarku Kujawy było 68 mieszkańców. W żadnym z tomów słownika nie została jednak wymieniona Zielina. Nie możemy być pewni, czy to przeoczenie, czy też obie miejscowości zostały tutaj zliczone wspólnie. Podium zamyka Dobra, licząca przed dwoma stuleciami 322 dusze, a na czwartym miejscu znajdują się Pisarzowice (277 osób).

Do wiosek średniej wielkości możemy zaliczyć Łowkowice, liczące 249 mieszkańców. Co ciekawe, dokładnie taką samą liczbą ludności mogły pochwalić się Racławiczki. Dziedzice razem ze Smolarnią, a najpewniej również z Serwitutem, liczyły 228 dusz. W Komornikach 178 osób zamieszkiwało właściwą wieś, a dalsze 35 „farę”, czyli nie tylko plebanię, ale cały zespół budynków należący do miejscowej parafii. 166 osób mieszkało w Ścigowie, a trzycyfrową liczbę mieszkańców osiągnęła jeszcze Moszna (122).

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 18 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama