Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 27 lipca 2025 08:03
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
Reklama https://samed.pl/

Ranking „Tygodnika Krapkowickiego” – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część I

Każdy, kto interesuje się historią lokalną, na pewno wiele razy słyszał o fortunach Oppersdorfów, Haugwitzów, Seher-Thossów czy Tiele-Wincklerów. Opowieści o bogactwie dawnej szlachty wciąż działają na naszą wyobraźnię. Dzisiaj nie musimy już zgadywać i możemy dokładnie porównać ich majątki. Na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” dokładnie zajrzymy do kieszeni bogaczy sprzed 100 lat.
Ranking „Tygodnika Krapkowickiego”  – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część I

Kto miał co w powiecie?
W marcu opublikowaliśmy na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” ranking najbogatszych właścicieli ziemskich, którzy posiadali majątki na terenie naszego powiatu sprzed 150 lat. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z rankingiem największych obszarników Ziemi Krapkowickiej w 1921 roku.

Dokładne dane dotyczące właścicieli ziemskich z tego okresu znajdziemy w „Książce adresowej dóbr rolniczych Niekammera”. Jej 16. tom, dotyczący Śląska, został opracowany na podstawie danych urzędowych i wydany wówczas w Lipsku. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje dotyczące 46 majątków ziemskich z terenu dzisiejszego powiatu krapkowickiego. Dla każdego z nich podana została całkowita powierzchnia, w tym gruntów ornych, łąk, pastwisk, lasów, stawów oraz „pozostałych”, na które składały się nieużytki, drogi oraz zabudowania. Ze względu na tę ostatnią kategorię nie zawsze w naszym zestawieniu przytoczone powierzchnie będą się składały na całość majątku – często brakuje kilku lub kilkunastu hektarów, przypadających właśnie na „pozostałe”.

Ponadto poznajemy liczbę hodowanych tam koni, bydła, owiec oraz świń. Znajdujemy tam tylko majątki większe niż 50 hektarów, dodatkowo nie ma tam danych dotyczących ziemi znajdującej się w rękach Skarbu Państwa. Dlatego brakuje części miejscowości, które wpadały w jedną z tych dwóch kategorii. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę skrawek ziemi znajdujący się na terenie dzisiejszego powiatu prudnickiego. Chodzi o Chudobę, należącą wówczas do majątku w Kórnicy. Wszystko to nie przeszkadza nam jednak w stworzeniu listy piętnastu najbogatszych właścicieli ziemskich naszego powiatu. Wzięliśmy przy tym pod uwagę osoby, które posiadały u nas przynajmniej 100 hektarów ziemi, nawet jeśli na stałe mieszkały gdzie indziej. Do naszej listy wliczamy tylko majątki z terenu dzisiejszego powiatu krapkowickiego – nie bierzemy pod uwagę na przykład katowickich posiadłości von Tiele-Wincklerów.

Ile wart był pieniądz?
Dla każdego majątku dysponujemy dokładną sumą podatku gruntowego, jaki płacił jego właściciel. Pozwala nam to porównać ze sobą dawnych bogaczy, ale co oznaczają dla nas te liczby dzisiaj? Pewne utrudnienie stanowi tutaj wysoka inflacja, jaka panowała wówczas w Niemczech. Dla porównania, średnie wynagrodzenie miesięczne wzrosło z 311 marek w 1920 roku do 831 marek w 1921 roku. Cena chleba wzrosła w tym okresie z 1,88 marki za kilogram do 2,72 marki za kilogram. Opublikowane w 1921 roku dane zostały zapewne zebrane odpowiednio wcześniej, co należy mieć na uwadze, patrząc na przedstawione dalej liczby. Ponadto do majątków ziemskich w 1873 roku wliczano na przykład dochody z gorzelni czy wapienników. W 1921 stanowiły one w większości już osobne przedsiębiorstwa, nie są już więc brane pod uwagę w niniejszym artykule. Nie mamy więc tutaj już do czynienia z listą najbogatszych ludzi z terenu naszego powiatu, gdyż na to wpływ miały już przede wszystkim dochody z przemysłu.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 25 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama