Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
sobota, 26 kwietnia 2025 02:25
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Ranking „Tygodnika Krapkowickiego” – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część I

Każdy, kto interesuje się historią lokalną, na pewno wiele razy słyszał o fortunach Oppersdorfów, Haugwitzów, Seher-Thossów czy Tiele-Wincklerów. Opowieści o bogactwie dawnej szlachty wciąż działają na naszą wyobraźnię. Dzisiaj nie musimy już zgadywać i możemy dokładnie porównać ich majątki. Na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” dokładnie zajrzymy do kieszeni bogaczy sprzed 100 lat.
Ranking „Tygodnika Krapkowickiego”  – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część I

Kto miał co w powiecie?
W marcu opublikowaliśmy na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” ranking najbogatszych właścicieli ziemskich, którzy posiadali majątki na terenie naszego powiatu sprzed 150 lat. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z rankingiem największych obszarników Ziemi Krapkowickiej w 1921 roku.

Dokładne dane dotyczące właścicieli ziemskich z tego okresu znajdziemy w „Książce adresowej dóbr rolniczych Niekammera”. Jej 16. tom, dotyczący Śląska, został opracowany na podstawie danych urzędowych i wydany wówczas w Lipsku. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje dotyczące 46 majątków ziemskich z terenu dzisiejszego powiatu krapkowickiego. Dla każdego z nich podana została całkowita powierzchnia, w tym gruntów ornych, łąk, pastwisk, lasów, stawów oraz „pozostałych”, na które składały się nieużytki, drogi oraz zabudowania. Ze względu na tę ostatnią kategorię nie zawsze w naszym zestawieniu przytoczone powierzchnie będą się składały na całość majątku – często brakuje kilku lub kilkunastu hektarów, przypadających właśnie na „pozostałe”.

Ponadto poznajemy liczbę hodowanych tam koni, bydła, owiec oraz świń. Znajdujemy tam tylko majątki większe niż 50 hektarów, dodatkowo nie ma tam danych dotyczących ziemi znajdującej się w rękach Skarbu Państwa. Dlatego brakuje części miejscowości, które wpadały w jedną z tych dwóch kategorii. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę skrawek ziemi znajdujący się na terenie dzisiejszego powiatu prudnickiego. Chodzi o Chudobę, należącą wówczas do majątku w Kórnicy. Wszystko to nie przeszkadza nam jednak w stworzeniu listy piętnastu najbogatszych właścicieli ziemskich naszego powiatu. Wzięliśmy przy tym pod uwagę osoby, które posiadały u nas przynajmniej 100 hektarów ziemi, nawet jeśli na stałe mieszkały gdzie indziej. Do naszej listy wliczamy tylko majątki z terenu dzisiejszego powiatu krapkowickiego – nie bierzemy pod uwagę na przykład katowickich posiadłości von Tiele-Wincklerów.

Ile wart był pieniądz?
Dla każdego majątku dysponujemy dokładną sumą podatku gruntowego, jaki płacił jego właściciel. Pozwala nam to porównać ze sobą dawnych bogaczy, ale co oznaczają dla nas te liczby dzisiaj? Pewne utrudnienie stanowi tutaj wysoka inflacja, jaka panowała wówczas w Niemczech. Dla porównania, średnie wynagrodzenie miesięczne wzrosło z 311 marek w 1920 roku do 831 marek w 1921 roku. Cena chleba wzrosła w tym okresie z 1,88 marki za kilogram do 2,72 marki za kilogram. Opublikowane w 1921 roku dane zostały zapewne zebrane odpowiednio wcześniej, co należy mieć na uwadze, patrząc na przedstawione dalej liczby. Ponadto do majątków ziemskich w 1873 roku wliczano na przykład dochody z gorzelni czy wapienników. W 1921 stanowiły one w większości już osobne przedsiębiorstwa, nie są już więc brane pod uwagę w niniejszym artykule. Nie mamy więc tutaj już do czynienia z listą najbogatszych ludzi z terenu naszego powiatu, gdyż na to wpływ miały już przede wszystkim dochody z przemysłu.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 25 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SchutterssTreść komentarza: Gdzie jest tak tanie piwo? Jedna paleta poniżej 100zł? Chyba jakieś po terminie było.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:15Źródło komentarza: „Gwizdnęli” 10 palet piwa - zuchwała kradzież w GogolinieAutor komentarza: KomarekTreść komentarza: Zrobi się kolektęData dodania komentarza: 11.04.2025, 21:48Źródło komentarza: 69-letni pirat drogowy zatrzymany w Januszkowicach! 3 400 zł mandatu i 22 punkty karneAutor komentarza: Jola Dąbrowska z KujawTreść komentarza: A ja mam rodzine w Zdzieszowicach ,bardzo dawno temu byłam w waszej miejscowości.Pzdr.mieszkańców n.Odrą.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:16Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: MordTreść komentarza: Wykończcie już całkowicie mały biznes. W tym mieście niedlugo będzie tylko Lidl, biedro***a,netto, dino. Mega inwestycje . Zatrudnienie znajdzie całe 20 osób a w malym biznesie prace staci pewnie 30😅. Gratuluję władzą Zdzieszowic.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:26Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: Klient sklepu z owadem w nazwie.Treść komentarza: A ja za to mieszkam w Zdzieszowicach (tych pisanych z dużej litery). I narzekam bardzo na dostępność do towarów w sklepie na przeciwko tej budowy. Po dużo produktów nie mogę sięgnąć bo są one zasłonięte paletami. Lub są one zafoliowane na tych paletach. No nie sięgam.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:29Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: RolcioTreść komentarza: Ja znam zdzichy od 25 lat i po co tyle sklepów. A za półtorej tygodnia polomarket będzie przerobiony na Dino.a dokładnie polo ma być do 19 kwietniaData dodania komentarza: 10.04.2025, 08:06Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowych
Reklama