Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 27 lipca 2025 08:04
Przeczytaj:
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
Reklama https://mondi.pl/?utm_source=wydawca&utm_medium=banner&utm_campaign=krap

Ilu nas było 200 lat temu?

Prawie dokładnie dwa stulecia temu wydany został Nowy Topograficzno-Statystyczno-Geograficzny Słownik Państwa Pruskiego. Dzięki sześciu tomom z lat 1821-1825 możemy między innymi dokładnie odtworzyć, jak duże były wówczas miejscowości dzisiejszych gmin Gogolin oraz Zdzieszowice.
Ilu nas było 200 lat temu?

Gmina Gogolin
Podobnie jak dziś, 200 lat temu największą miejscowością gminy był Gogolin. Wraz ze Strzebniowem liczył 326 mieszkańców. Na drugim miejscu plasował się Kamień Śląski liczący 306 dusz. Podium zamyka Obrowiec liczący przed dwoma stuleciami 242 dusze, a na czwartym miejscu znajduje się Kamionek (240 osób).

Do wiosek średniej wielkości możemy zaliczyć Chorulę liczącą 168 mieszkańców. Zakrzów liczył 149 dusz, w Odrowążu mieszkało 111 osób, a trzycyfrową liczbę mieszkańców osiągnęła jeszcze Malnia (105).

Z mniejszych miejscowości Karłubiec liczył 99 dusz, Górażdże - 80, a Dąbrówka – 76.

Gmina Zdzieszowice
Przed dwoma stuleciami Zdzieszowice były największą miejscowością w gminie. Wówczas jeszcze jako wieś razem z Solownią liczyły 332 mieszkańców. Na drugim miejscu uplasowała się Rozwadza licząca wtedy 271 dusz. Januszkowice liczyły 249 mieszkańców, jednak jakby liczyć je w dzisiejszych granicach, wraz z Wielmierzowicami (125 mieszkańców), to właśnie one byłyby najludniejsze.

Wśród średnich wiosek prym wiodła Żyrowa, w której mieszkały 244 osoby, a dalej Krępna (222 osoby), Jasiona (177 osób) i Oleszka (136 osób).

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 8 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama