Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
piątek, 25 lipca 2025 22:01
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/
Reklama https://samed.pl/
Wielkanoc na Śląsku Opolskim: Tradycja, która łączy pokolenia

Wielkanoc w powiecie krapkowickim: tradycje, procesje i święcenie pokarmów

Wielkanoc w powiecie krapkowickim to nie tylko religijne święto, ale także czas pielęgnowania głęboko zakorzenionych tradycji. Sprawdź, jak w tej części Śląska, mimo zmieniającego się świata, wciąż kultywowane są unikalne obrzędy, takie jak kołatki, święcenie pokarmów czy procesje rezurekcyjne.
Kołatki na ulicach – drewniane kołatki używane podczas Wielkiego Piątku, symbolizujące Mękę Chrystusa w tradycjach Śląska Opolskiego święcenie pokarmów Grocholub procesja rezurekcyjna Krapkowice

Autor: Czytelnik, Grocholubski Zakątek, Adam Holinej

Wielkanoc to nie tylko najważniejsze święto chrześcijańskie, ale także czas głęboko zakorzenionych tradycji, które w powiecie krapkowickim są pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. Choć świat pędzi do przodu, a obyczaje ulegają zmianom, tutaj – w sercu Śląska Opolskiego – święta Zmartwychwstania Pańskiego nadal obchodzone są z wyjątkowym namaszczeniem i w duchu wspólnoty.

Kołatki przypomniały o męce Chrystusa

Już od Wielkiego Piątku na ulicach Krapkowic, Gogolina i okolicznych wsi można było usłyszeć charakterystyczny turkot drewnianych kołatek. To jeden z najstarszych i najbardziej symbolicznych obrzędów wielkopostnych. Chłopcy – często ministranci lub harcerze – zastępują dzwony, które milkną od Wielkiego Czwartku aż do Rezurekcji. Przechodząc przez miejscowości, stukotem oznajmiają czas modlitwy i skupienia, przypominając wiernym o Męce Chrystusa.

Wielka Sobota – święcenie pokarmów w duchu pokory

Ten zwyczaj, obecny od wieków na ziemiach śląskich, nie tylko kultywuje religijną symbolikę, ale także integruje młodzież z lokalną tradycją. W sobotnie przedpołudnie przed kościołami w całym powiecie ustawiły się tłumy z kolorowymi koszykami. Święcenie pokarmów – choć proste w formie – jest jednym z najbardziej oczekiwanych momentów Triduum Paschalnego. W koszyczkach znalazły się jajka – symbol nowego życia, chleb – znak codziennego pożywienia, sól, chrzan, kiełbasa, a często także baranek z cukru lub masła.

Rezurekcja i poranna procesja – dźwięk dzwonów i radość Zmartwychwstania
 

Niedzielny poranek rozpoczął się od uroczystych mszy rezurekcyjnych. W wielu parafiach, zgodnie z wieloletnią tradycją, poprzedziły je procesje z Najświętszym Sakramentem. Wierni przemaszerowali wokół kościołów, śpiewając pieśni wielkanocne – „Wesoły nam dzień dziś nastał” rozbrzmiewało wśród dzwonów, które po dniach ciszy powróciły, niosąc wieść o Zmartwychwstaniu.

Nie brakowało wzruszeń, zwłaszcza wśród starszego pokolenia, które jeszcze pamięta rezurekcje sprzed pół wieku – z orkiestrą dętą, strażakami i pocztami sztandarowymi.

Warto pielęgnować te chwile – bo są nie tylko wyrazem duchowości, ale też tożsamości lokalnej. I jak mówi staropolskie przysłowie: „Jak Wielkanoc pogodna, to w sercu radość i w chacie dostatek” – czego wszystkim Czytelnikom serdecznie życzymy.

Zdjęcia: Czytelnik, Grocholubski Zakątek, Adam Holinej



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama