W minioną sobotę, 10 maja, mieszkańcy Gogolina oraz goście z regionu zebrali się, by uczcić 35-lecie działalności miejscowego koła DFK. Uroczystość rozpoczęła się dwujęzycznym nabożeństwem ekumenicznym, które poprowadził biskup Wojciech Pracki. Kazanie wygłosił ks. prof. Joachim Piecuch, podkreślając znaczenie dialogu i wspólnoty w wielokulturowym regionie.
Po części liturgicznej uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego, który zaprezentował dzieła Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a jego klasyczny repertuar nawiązywał do dziedzictwa kulturowego regionu.
Na zakończenie oficjalnej części obchodów, mieszkańcy spotkali się przy stołach, delektując się lokalnymi wypiekami, kawą, herbatą i słodyczami. Na zewnątrz dostępna była wystawa dokumentująca działalność DFK, prezentująca wycinki prasowe oraz fotografie z minionych lat. Redakcja Tygodnika Krapkowickiego sprawowała nad wydarzeniem patronat medialny.
– Dla nas ważne było to, że spotkali się członkowie naszego DFK, jak i pozostali mieszkańcy. Obecne były także osoby spoza Gogolina, u których nasza oddolna inicjatywa wzbudziła zaciekawienie – powiedział Krystian Polański, przewodniczący DFK Gogolin.
(...) W ciągu 35 lat działalności DFK Gogolin angażowało się w liczne inicjatywy kulturalne i edukacyjne, promując dziedzictwo niemieckiej mniejszości narodowej. Wśród nich warto wymienić utworzenie chóru, niemieckojęzyczne nabożeństwa majowe przy Kapliczce na Bagnie, a także wiele innych.
– Minęło 35 lat działalności i to był czas nadziei, ale także pozytywnych, lecz też wymagających działań. Czas wielkiego wysiłku i poświęcenia dla pracy społecznej, ale również czas, gdy nasze inicjatywy nie zawsze były mile widziane. Nie było łatwo, a i zdarzały się przykre momenty. Przez te 10 lat pełnienia funkcji przewodniczącego spotkało mnie jednak wiele dobrych i budujących chwil w społecznej pracy na rzecz tej faktycznej mniejszości niemieckiej, która nie jest tylko dopiskiem na papierze – podkreślił Krystian Polański.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 13 maja - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze