Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
piątek, 25 kwietnia 2025 10:59
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ

Poczet władców Krapkowic - Izabela Jagiellonka i Jan Zygmunt Zápolya Część III

Po niespełna trzech wiekach we władaniu Piastów, Krapkowice w XVI stuleciu stały się własnością kolejnych osobowości formatu europejskiego. Po dwóch książętach z rodu Hohenzollernów przyszła pora na członków królewskiego rodu: Izabelę Jagiellonkę i jej syna Jan Zygmunta Zápolyę.
Poczet władców Krapkowic  - Izabela Jagiellonka i Jan Zygmunt Zápolya Część III

Odzyskane królestwo
Już podczas krótkiego pobytu Izabeli i Jana Zygmunta na Śląsku, pojawił się temat powrotu na Węgry. Utiešenovic jako zarządzca wschodniej części królestwa radził sobie kiepsko. Prowadził nieudane walki z Turkami, a w grudniu 1551 roku został zamordowany. Już w 1552 roku miejscowa szlachta wezwała królową i jej syna do powrotu. Powrót Zápolyów do władzy popierany był również przez sułtana tureckiego Sulejmana. Jagiellonka postanowiła jednak czekać. Jej celem było wyraźne wykazanie, że to Habsburg jako pierwszy złamał umowę. Ferdynand nie zrobił nic, żeby utrudnić Izabeli PR-owe zwycięstwo. Winien był jej synowi poważne kwoty na utrzymanie dworu, jednak nie miał zamiaru ich wypłacić. Bał się, że te fundusze zostaną użyte przeciwko niemu na Węgrzech. Okazało się ostatecznie, że to wstrzymywanie wypłaty „pomogło” mu w utracie władzy. 
Na początku 1556 roku Jagiellonka przebywała we Lwowie. Tutaj dowiedziała się, że wydarzenia nad Dunajem przyspieszyły. W lutym Sejm w miejscowości Turda wezwał ją wraz z synem do powrotu i objęcia władzy. Miesiąc później miejscowa szlachta wypowiedziała posłuszeństwo Habsburgom i wybrała bliskiego współpracownika Izabeli na namiestnika.

W całym kraju wybuchły walki pomiędzy zwolennikami Ferdynanda i Izabeli. Ci drudzy uzyskali pomoc wojsk z Mołdawii i Wołoszczyzny, krainy znajdującej się w południowej części dzisiejszej Rumunii. Habsburg obawiał się, że na dołączenie do walk tylko czeka Sulejman Wspaniały. Postanowił zrezygnować ze wschodniej części Węgier. W październiku Izabela i Jan Zygmunt tryumfalnie wrócili do kraju. Oficjalnie władcą państwa został Zápolya, ale to jego matka otrzymała władzę regencyjną na pięć lat. Była to dość niezwykła decyzja, gdyż młody władca ukończył już szesnasty rok życia. Wielu monarchów w tym wieku obejmowało już samodzielne stery rządów. Jagiellonka i jej syn wreszcie objęli władzę w kraju. Ten był jednak znacznie mniejszy niż jeszcze w 1540, kiedy obejmowali ją po raz pierwszy, a nawet mniejszy niż w 1551 roku, kiedy z niego wyjeżdżali. Ich panowanie rozciągało się w zasadzie tylko nad Siedmiogrodem, prawie cała reszta królestwa Węgier była pod panowaniem Sulejmana i Ferdynanda. Przez kolejne lata trwały walki o wschodnie skrawki dzisiejszych Węgier i południowej Słowacji. Mimo pomocy tureckiej, sukcesy były mocno ograniczone.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 3 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SchutterssTreść komentarza: Gdzie jest tak tanie piwo? Jedna paleta poniżej 100zł? Chyba jakieś po terminie było.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:15Źródło komentarza: „Gwizdnęli” 10 palet piwa - zuchwała kradzież w GogolinieAutor komentarza: KomarekTreść komentarza: Zrobi się kolektęData dodania komentarza: 11.04.2025, 21:48Źródło komentarza: 69-letni pirat drogowy zatrzymany w Januszkowicach! 3 400 zł mandatu i 22 punkty karneAutor komentarza: Jola Dąbrowska z KujawTreść komentarza: A ja mam rodzine w Zdzieszowicach ,bardzo dawno temu byłam w waszej miejscowości.Pzdr.mieszkańców n.Odrą.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:16Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: MordTreść komentarza: Wykończcie już całkowicie mały biznes. W tym mieście niedlugo będzie tylko Lidl, biedro***a,netto, dino. Mega inwestycje . Zatrudnienie znajdzie całe 20 osób a w malym biznesie prace staci pewnie 30😅. Gratuluję władzą Zdzieszowic.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:26Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: Klient sklepu z owadem w nazwie.Treść komentarza: A ja za to mieszkam w Zdzieszowicach (tych pisanych z dużej litery). I narzekam bardzo na dostępność do towarów w sklepie na przeciwko tej budowy. Po dużo produktów nie mogę sięgnąć bo są one zasłonięte paletami. Lub są one zafoliowane na tych paletach. No nie sięgam.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:29Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: RolcioTreść komentarza: Ja znam zdzichy od 25 lat i po co tyle sklepów. A za półtorej tygodnia polomarket będzie przerobiony na Dino.a dokładnie polo ma być do 19 kwietniaData dodania komentarza: 10.04.2025, 08:06Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowych
Reklama