Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
piątek, 25 lipca 2025 22:12
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama https://samed.pl/
Historia siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu na wyciągnięcie ręki – wyjątkowa wystawa w hali "Azoty"

PO SĄSIEDZKU: Otwarcie muzeum siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu już niebawem

Fani siatkówki mogą już odliczać dni! 20 lutego w hali „Azoty” w Kędzierzynie-Koźlu otwarta zostanie stała ekspozycja poświęcona historii miejscowej siatkówki. Kibice znajdą tam archiwalne zdjęcia, trofea, koszulki klubowe oraz materiały wideo dokumentujące rozwój siatkarskich drużyn, w tym ZAKSY.
  • Źródło: Grzegorz Łabaj/Nowa Gazeta Lokalna
PO SĄSIEDZKU: Otwarcie muzeum siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu już niebawem

Autor: Mirosław Szozda

Na tę chwilę czeka wielu sympatyków siatkówki. Ekspozycja stała poświęcona historii kędzierzyńskiej siatkówki zostanie otwarta w hali "Azoty" już 20 lutego. Kibice znajdą tam wiele pamiątek związanych z takimi klubami, jak: Chemik, Mostostal i oczywiście ZAKSA. Kędzierzyńsko-kozielski klub ma również wielu kibiców w naszym powiecie. 

- Po wielu miesiącach archiwizowania zbiorów i zabezpieczania ich, wreszcie docieramy do tego momentu, kiedy możemy uroczyście otworzyć stałą ekspozycję w hali „Azoty” pt. „Historia kędzierzyńsko-kozielskiej piłki siatkowej”. Przyczynkiem do powstania tej ekspozycji było przekazanie przez państwa Pietrzyk pamiątek klubowych i rodzinnych z okresu, kiedy w Kędzierzynie działał klub Mostostal, a później Mostostal-Azoty, który z czasem przekształcił się w ZAKSĘ - mówił wiceprezydent miasta Tomasz Radłowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w magistracie 12 lutego. 

Początki kędzierzyńskiej siatkówki sięgają lat 50. i związane są z klubem Unia. Później sekcja męska na kilka lat trafiła do Kolejarza. W 1968 roku powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy Chemik. Kolejnym przystankiem siatkarzy na kilka sezonów był klub Mostostal-4, a następnie ponownie Chemik. Wraz z upadkiem tego wielosekcyjnego klubu na początku w 1994 roku, za sprawą Kazimierza Pietrzyka, powołano do życia nowy twór sportowy pod nazwą KS Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu. Później nastąpiła zmiana nazwy na Mostostal-Azoty, aż w końcu w 2007 roku na ZAKSA. I tak jest do dziś. Nie można też zapomnieć o sekcji kobiecej oraz drużynach młodzieżowych, które od 1994 roku trenowały i odnosiły sukcesy pod szyldem MMKS. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się właśnie na wystawie w hali przy u. Mostowej.

W przygotowanie ekspozycji zaangażowały się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej. Uroczyste otwarcie, na które zaproszono osoby związane przed laty, a także obecnie z kędzierzyńską siatkówką, zaplanowano na 20 lutego. Tego dnia od południa wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Będzie ją można oglądać codziennie w godzinach otwarcia hali "Azoty". Na miejscu kibice będą mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia, materiały prasowe, kolekcje trofeów i koszulek klubowych oraz wiele innych pamiątek nagromadzonych prze lata. Sporą atrakcją powinny być kioski multimedialne, gdzie będzie można zobaczyć archiwalne nagrania wideo z meczów sprzed lat oraz różnych wydarzeń klubowych.

- Mamy nadzieje, że to nasze muzeum będzie się rozrastało, bo liczymy na pozyskanie kolejnych eksponatów - dodał Tomasz Radłowski.

Kibice, którzy mają różne pamiątki związane z kędzierzyńską siatkówką i chcieliby się nimi podzielić z innymi, mogą je przekazać na wystawę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama