Choć jeszcze kilka lat temu wielkanocne dekoracje w przestrzeni publicznej były rzadkością, dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny czas bez kolorowych ozdób zdobiących skwery, ronda, place i ulice wielu miejscowości w powiecie krapkowickim. Tradycja dekorowania miast i wsi z okazji Wielkanocy z roku na rok zyskuje na popularności – i co ważne – zyskuje serca mieszkańców.
Do niedawna to Boże Narodzenie kojarzyło się z iluminacjami, świecidełkami i świątecznymi instalacjami. Tymczasem w ostatnich latach to także Wielkanoc staje się okazją do upiększania naszych małych ojczyzn. Sołectwa, gminy i lokalne społeczności coraz chętniej inwestują w dekoracje, które wprowadzają świąteczny nastrój oraz budują lokalną tożsamość.
Spacerując po powiecie krapkowickim w dniach poprzedzających Wielkanoc i w trakcie samych świąt, można poczuć prawdziwą atmosferę radości. Kolorowe pisanki, ręcznie malowane kroszonki, urocze zające, baranki i kurczaki zdobią nie tylko miejsca reprezentacyjne, ale też niewielkie skrzyżowania, przystanki i przykościelne ogródki.
W tym roku szczególnie wyróżniają się dekoracje między innymi w Gogolinie, Zdzieszowicach, Strzeleczkach, Walcach, Grocholubiu, Kujawach, Dobrej, Łowkowicach, Żyrowej czy też Górażdżach i Choruli – tu świąteczne dekoracje w rozmiarze XXL przyciągają uwagę przechodniów i zachęcają do zdjęć. To, co najbardziej buduje atmosferę świąt w przestrzeni publicznej, to fakt, że za tymi dekoracjami stoją ludzie – mieszkańcy, rady sołeckie, szkoły, przedszkola, lokalne stowarzyszenia.
Dekoracje są nie tylko estetycznym dodatkiem – pełnią także ważną rolę integracyjną i promują lokalną tożsamość. W wielu miejscach świąteczne ozdoby stają się atrakcją turystyczną, zachęcającą do odwiedzenia mniej znanych zakątków powiatu.
Śląsk Opolski od zawsze pielęgnował wielkanocne zwyczaje – od święcenia pokarmów, przez kroszonki, po procesje rezurekcyjne. Dziś te tradycje w naturalny sposób przenoszą się do przestrzeni wspólnej. Wielkanoc przestaje być wyłącznie wydarzeniem domowym – staje się wspólnym świętem całej społeczności, widocznym i obecnym także na zewnątrz.
Nie ulega wątpliwości – powiat krapkowicki wie, jak stworzyć świąteczny klimat. I robi to z sercem.
Napisz komentarz
Komentarze