Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
sobota, 26 lipca 2025 01:00
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
Reklama https://mondi.pl/?utm_source=wydawca&utm_medium=banner&utm_campaign=krap

Wielkanocne pieśni o Zmartwychwstaniu. Od średniowiecza po współczesność

Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele Katolickim, a pieśni wielkanocne od wieków stanowią jego nieodłączny element. Są one wyrazem radości ze Zmartwychwstania Chrystusa, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W Polsce i na świecie pieśni te mają bogatą historię, sięgającą średniowiecza, i wciąż pozostają żywą częścią liturgii oraz tradycji.
Wielkanocne pieśni o Zmartwychwstaniu. Od średniowiecza po współczesność

Pieśni wielkanocne – wyraz wiary i kultury
Pieśni wielkanocne towarzyszą wiernym podczas Triduum Paschalnego i całego okresu wielkanocnego. Ich teksty często nawiązują do ewangelicznych opisów pustego grobu, spotkań ze Zmartwychwstałym Jezusem oraz triumfu życia nad śmiercią. W Kościele Katolickim śpiewa się je m.in. podczas: procesji rezurekcyjnej – uroczystego ogłoszenia Zmartwychwstania oraz innych nabożeństw wielkanocnych – przez cały okres Wielkiej Nocy aż do Zesłania Ducha Świętego.

W Polsce szczególnie popularne są pieśni takie jak: „Wesoły nam dzień dziś nastał”, „Wstał Pan Chrystus” – śpiewanych podczas procesji rezurekcyjnej; „Alleluja, biją dzwony” – wyrażająca radość z triumfu Chrystusa; czy też „Chrystus zmartwychwstan jest” – jedna z najstarszych polskich pieśni wielkanocnych.

Najstarsze polskie pieśni wielkanocne 
Historia polskich pieśni wielkanocnych sięga średniowiecza. Najstarszy zachowany zapis to „Krystus z martwych wstał je” z 1365 roku, zapisany w Graduale płockim przez Świętosława z Wilkowa. Ta czterowersowa pieśń, będąca prawdopodobnie tłumaczeniem czeskiego tropu, głosiła:
„Krystus z martwych wstał je, Ludu przykład dał je, Eż nam z martwych wstaci, Z Bogiem krolewaci, Kyrie eleison.”

Co ciekawe, pieśń ta mogła pełnić funkcję hymnu bojowego, dając nadzieję rycerzom na życie wieczne. Została jednak zastąpiona przez Bogurodzicę, by uniknąć konfuzji z niemiecką pieśnią „Christ ist erstanden”, którą śpiewali Krzyżacy.

W XV wieku pojawiły się kolejne utwory, takie jak „Wesoły nam dzień nastał”, będące tłumaczeniem łacińskiego tropu „O quam felix haec dies”. W XVI wieku reformacja przyniosła nowe pieśni, np. „Krystus Pan zmartwychwstał, zwycięstwo otrzymał” autorstwa Jakuba Lubelczyka, pastora kalwińskiego.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 22 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama