Poniższe dane pochodzą z Leksykonu Gmin Prowincji Śląskiej. Zawiera on dane dotyczące śląskich miast i wsi, zebrane podczas spisu powszechnego, jaki odbył się w Cesarstwie Niemieckim 1 grudnia 1885 roku. Na tej podstawie dokonamy przeglądu wszystkich miejscowości na naszych terenach pod względem liczby ludności, powierzchni, liczby budynków oraz wielkości wspólnot ewangelickich i żydowskich. Pominiemy przy tym wspólnoty katolickie, gdyż klasyfikacja byłaby niemal identyczna jak przy ogólnej liczbie ludności. W przypadku liczby mieszkańców weźmiemy przy tym pod uwagę współczesne granice miast i sołectw, a nie te podane w opracowaniu sprzed 140 lat. Ułatwi nam to określenie, które miejscowości w ogóle powinniśmy brać pod uwagę. Dla każdej z kategorii zajmiemy się pierwszą dziesiątką rankingu z ogółem 51 miejscowości.
Ile dusz?
Podobnie jak dzisiaj, w 1885 roku największą miejscowością na naszych terenach były Krapkowice. Miały wówczas 3812 mieszkańców, a liczba ta obejmuje również dzisiejszy Otmęt. Na drugim miejscu znalazł się Gogolin, i to z bardzo niewielką stratą. Zamieszkiwały go 3663 osoby, i to licząc między innymi wraz z Karłubcem, Strzebniowem, Wygodą i Bagnem. Na trzecim miejscu znalazły się Strzeleczki, licząc wraz z Oraczami i Zbychowicami 2199 dusz. Na czwartym miejscu mamy Walce, które miały w dzisiejszych granicach 1427 mieszkańców. Na piątym miejscu mamy niespodziankę. To pierwsza miejscowość na tej liście, która nie jest dzisiaj siedzibą władz gminy, mianowicie Rozwadza, w której mieszkały wówczas 1264 osoby. Dopiero szóste są Zdzieszowice, liczące wówczas 1249 dusz. Siódma jest Kórnica, licząca 1209 mieszkańców, i to bez Chudoby, znajdującej się dziś w granicach gminy Głogówek. Na ósmym miejscu jest zamieszkały przez 1016 osób Kamień Śląski, zarazem ostatnia miejscowość która liczyła 140 lat temu powyżej tysiąca mieszkańców. Pierwszą dziesiątkę zamykają ex aequo dwie wsie z dokładnie 899 mieszkańcami – Stradunia i Rozkochów.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 29 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze