Najdawniejsze dzieje
Pierwszymi znanymi właścicielami miejscowości, znanej początkowo jako Dąbrówka nad Odrą, byli książęta opolscy z dynastii Piastów. Gród (zamek) w Dąbrówce został zbudowany około 1100 roku w celu ochrony przeprawy przez Odrę. O tym, że była to solidna budowla, świadczą mocne fundamenty z kamienia polnego, które odkryto podczas późniejszych przebudów. Według przekazów ustnych podziemie prowadziło stąd na północ do zamku w Zimnicach Małych, a drugie na południe do Rogowa, i dalej pod Odrą do Otmętu.
Pierwsza pewna data dotycząca miejscowych dóbr to 1429 rok. Otto Bes sprzedał wikariuszom fundacji Kolegiaty w Niemodlinie odsetki w kwocie 3 M. opłaty należnej za korzystanie z gruntu w swojej wiosce Dambrowka, a także liderów społeczności i wszystkich gospodarzy, oraz do wszystkich praw, korzyści, odsetek, ceł i podatków z tym związanych. Potwierdził to Książę Bolko Opolski.
W 1454 posiadłość została sprzedana i pojawiła się w aktach dopiero w 1532 jako Dumbrawa.
W drugiej połowie XVI w. Baltazar (Balcer) Rohowski był właścicielem Rogowa (Rogau i części Dąbrówki. Nie mając dzieci, majątki te przekazał swojemu bratu Stefanowi. Stefan posiadał dom w Opolu przy dzisiejszej ul. św. Krzyża, zwanej wcześniej Odrzańską. On również nie miał dzieci i majątki przekazał 9 września 1596 roku swojej żonie - Ewie Wrbskiej.
Zawiłe losy właścicieli
Pod koniec tego stulecia jako pan miejscowych dóbr pojawił się Kacper Rogoyski - koniuszy biskupa Stanisława Pawłowskiego w Ołomuńcu, który w młodości odbył pielgrzymkę do Jerozolimy, gdzie otrzymał tytuł Rycerza Grobu Pańskiego. Przed 1596 rokiem wrócił do księstwa opolsko-raciborskiego i w 1596 roku uzyskał inkolat tego księstwa, czyli potwierdzenie możliwości nabywania tutaj dóbr. Żonaty był z Dorotą, córką Jana Rohowskiego von Kornitz, właścicielką części Rogowa (Rogau) i części Dąbrówki (Dąbrowka). Według przekazów ustnych miejscowe mury obronne zostały zbudowane na wzór murów jerozolimskich, najpewniej pod wpływem doświadczeń Kacpra. Miał trzech synów: Jana IV, Kacpra juniora, Baltazara oraz córkę Barbarę.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 3 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze