Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
sobota, 26 lipca 2025 01:01
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
Reklama https://mondi.pl/?utm_source=wydawca&utm_medium=banner&utm_campaign=krap

Z dziejów dóbr i zamku w Dąbrówce Górnej Część I

Tysiące podróżnych każdego dnia przemierza nasze województwo i blisko miejsca przecięcia się dwóch najważniejszych dróg naszego powiatu ma okazję nacieszenia oczu szeroką panoramą Dąbrówki Górnej. Nad miejscowością dominują dwie wieże, z których starsza należy do miejscowego zamku. To miejsce od wieków było siedzibą szlacheckich rodów i areną ciekawych wydarzeń. Rzućmy okiem na jego historię.
Z dziejów dóbr i zamku  w Dąbrówce Górnej Część I

Najdawniejsze dzieje
Pierwszymi znanymi właścicielami miejscowości, znanej początkowo jako Dąbrówka nad Odrą, byli książęta opolscy z dynastii Piastów. Gród (zamek) w Dąbrówce został zbudowany około 1100 roku w celu ochrony przeprawy przez Odrę. O tym, że była to solidna budowla, świadczą mocne fundamenty z kamienia polnego, które odkryto podczas późniejszych przebudów. Według przekazów ustnych podziemie prowadziło stąd na północ do zamku w Zimnicach Małych, a drugie na południe do Rogowa, i dalej pod Odrą do Otmętu. 

Pierwsza pewna data dotycząca miejscowych dóbr to 1429 rok. Otto Bes sprzedał wikariuszom fundacji Kolegiaty w Niemodlinie odsetki  w kwocie  3 M. opłaty należnej za  korzystanie z gruntu w swojej wiosce Dambrowka, a także liderów społeczności i wszystkich gospodarzy, oraz do wszystkich  praw, korzyści, odsetek, ceł i podatków z tym związanych. Potwierdził to Książę Bolko Opolski.

W 1454 posiadłość została sprzedana i pojawiła się w aktach  dopiero w 1532 jako Dumbrawa. 

W drugiej połowie XVI w. Baltazar (Balcer) Rohowski był właścicielem Rogowa (Rogau i części Dąbrówki. Nie mając dzieci, majątki te przekazał swojemu bratu Stefanowi. Stefan posiadał dom w Opolu przy dzisiejszej ul. św. Krzyża, zwanej wcześniej Odrzańską. On również nie miał dzieci i majątki przekazał  9 września 1596 roku swojej żonie - Ewie Wrbskiej.

Zawiłe losy właścicieli
Pod koniec tego stulecia jako pan miejscowych dóbr pojawił się Kacper Rogoyski - koniuszy biskupa Stanisława Pawłowskiego w Ołomuńcu, który w młodości odbył pielgrzymkę do Jerozolimy, gdzie otrzymał tytuł Rycerza Grobu Pańskiego. Przed 1596 rokiem wrócił do księstwa opolsko-raciborskiego i w 1596 roku uzyskał inkolat tego księstwa, czyli potwierdzenie możliwości nabywania tutaj dóbr. Żonaty był z Dorotą, córką Jana Rohowskiego von Kornitz, właścicielką części Rogowa (Rogau) i części Dąbrówki (Dąbrowka). Według przekazów ustnych miejscowe mury obronne  zostały zbudowane na wzór murów jerozolimskich, najpewniej pod wpływem doświadczeń Kacpra. Miał trzech synów: Jana IV, Kacpra juniora, Baltazara oraz córkę Barbarę. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 3 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama