Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 10 lipca 2025 21:08
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
Reklama https://samed.pl/

„Sprzedali nasze chodniki i parkingi”

Zaledwie 15 centymetrów od wejścia do klatki schodowej – tyle dzieli mieszkańców krapkowickiego osiedla Sady od granicy prywatnej działki sprzedanej bez ich wiedzy deweloperowi. Bez konsultacji, bez zabezpieczenia dojazdów dla służb ratunkowych, bez zachowania miejsc parkingowych. Osiedle żyje dziś w niepewności i strachu – bo decyzja, która zapadła „zza biurka”, może odbić się na życiu ponad 150 rodzin. Mieszkańcy czują się oszukani, a bulwersujące okoliczności tej transakcji skłoniły ich do walki o własną przestrzeń i bezpieczeństwo.
„Sprzedali nasze  chodniki i parkingi”

Na krapkowickim osiedlu Sady zawrzało. To, co przez ponad trzy dekady uważano za część wspólną osiedla, tereny użytkowane codziennie przez mieszkańców: chodniki, parkingi, droga dojazdowa, w styczniu tego roku trafiły w ręce prywatnego dewelopera. Mieszkańcy o transakcji dowiedzieli się przypadkowo dopiero kilka miesięcy później. Kiedy zaczęli analizować szczegóły, odkryli, że granica jednej ze sprzedanych działek przebiega zaledwie 15 centymetrów od wejścia do ich klatki schodowej. Paradoksów jest jeszcze więcej… 

Plany były ambitne – zrealizowano tylko ułamek
Ale od początku… Sady to osiedle, które zostało wybudowane na przełomie lat 80 i 90 przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zjednoczenie” w Krapkowicach na terenach gminnych, które dokumentem z 1984 r. przekazane zostały w użytkowanie wieczyste krapkowickiej spółdzielni w celu zagospodarowania tej części miasta. Mieszkańcy sukcesywnie wprowadzali się do nowo powstałych mieszkań na początku lat 90. W tym czasie w Polsce przeprowadzano transformację gospodarczą, co odbiło się także na pracach związanych z budową osiedla. Pierwotne plany były ambitne, osiedle miało zajmować obszar od dzisiejszego kościoła pw. Ducha Świętego po las znajdujący się między Otmętem a Odrowążem. Jednak z planów tych do dnia dzisiejszego pozostało jedynie sześć bloków ulokowanych wzdłuż Alei Jana Pawła II. Infrastruktura drogowa w okolicach osiedla powstawała w wolnym tempie w kolejnych latach. Mimo, że osiedle zostało wybudowane ponad trzy dekady temu, część tutejszego terenu do dziś nie została zagospodarowana, w tym także przyległe działki do bloków numer 3, 4 i 5 od strony lasu. Przez te wszystkie lata ani spółdzielnia ani gmina nie doprowadziły do uprządkowania tego terenu i przystosowania go pod codzienne życie osób zamieszkujących mieszkania ulokowane w czwartych klatkach. Mieszkańcy by dojechać do swoich klatek schodowych muszą poruszać się po nierównej, dziurawej i błotnistej drodze oraz parkować swoje samochody na prowizorycznych miejscach postojowych. O czym pisaliśmy również w przeszłości na łamach „Tygodnika Krapkowickiego”.

Transakcja bez wyobraźni?

W styczniu bieżącego roku krapkowicka spółdzielnia sprzedała części terenu, które dotychczas były traktowane jako wspólne tereny osiedla, lokalnemu deweloperowi. Mieszkańcy o transakcji dowiedzieli się przypadkowo dopiero kilka miesięcy później. Postanowili więc sprawdzić status prawny chodników i parkingów, po których chodzą, a także na których parkują swoje auta. Okazało się, że prywatny inwestor nabył działki ciągnące się od rodzinnych ogrodów działkowych, wzdłuż bloków numer 9, 8, 5, 4 i 3. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że wraz z niezagospodarowanym i zarośniętym przez lata terenem deweloper zakupił działki których granica odcina znaczną część istniejącej już infrastruktury: parking/zatoczkę dla pojazdów uprzywilejowanych pomiędzy blokami 8 i 5 wraz z hydrantem, a następnie również chodnik ciągnący się od bloku nr 5 do budynku mieszkalnego nr 4. Tam granica działek przebiega około 15 cm przed wiatrołapem jednej z klatek schodowych. Dodatkowo transakcja „zabrała” miejsca parkingowe dla mieszkańców klatek czwartych w blokach nr 5, 4 i 3, a także nieutwardzony teren prowadzący do zasypanego tunelu pomiędzy blokiem nr 3 a 2, który tutejsi mieszkańcy traktują jako miejsca postojowe dla swoich pojazdów, a dodatkowo teren ten ułatwia także dojazd w tę część osiedla dla pojazdów uprzywilejowanych. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 8 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dniaAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Ciekawe ile tych zdarzeń było wcześniej przed tym śmiertelnym iż z tego co wiadomo to nie pierwsze zdarzenie w tym miejscu.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 23:59Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na DK45 w Krapkowicach – motorowerzysta wjechał w wyrwę przy zniszczonym mościeAutor komentarza: XavierTreść komentarza: Ciekawe że w tym samym miejscu doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bo ktoś spadł wcześniej. Musiał ktoś zginąć żeby problem wyrwy na drodze rozwiązać .... przykreData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:23Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na DK45 w Krapkowicach – motorowerzysta wjechał w wyrwę przy zniszczonym mościeAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Szkoda, że ławki są usytuowane w pełnym słońcu od 12:00 do 20:00 (słoneczne piekło)Data dodania komentarza: 29.06.2025, 19:52Źródło komentarza: Więcej wygody dla spacerowiczówAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Dwie (dwie??) ławeczki i taki sukces??? Powinno być ich więcej dla seniorów i nie tylko, i to w miejscach mocno zacienionych. Ale jest się czym chwalić - dobrze, że nie jedna ławeczka. Szczerze? Czytając myślałam, że będzie kilkanaście.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 01:49Źródło komentarza: Więcej wygody dla spacerowiczów
Reklama