Na krapkowickim osiedlu Sady zawrzało. To, co przez ponad trzy dekady uważano za część wspólną osiedla, tereny użytkowane codziennie przez mieszkańców: chodniki, parkingi, droga dojazdowa, w styczniu tego roku trafiły w ręce prywatnego dewelopera. Mieszkańcy o transakcji dowiedzieli się przypadkowo dopiero kilka miesięcy później. Kiedy zaczęli analizować szczegóły, odkryli, że granica jednej ze sprzedanych działek przebiega zaledwie 15 centymetrów od wejścia do ich klatki schodowej. Paradoksów jest jeszcze więcej…
Plany były ambitne – zrealizowano tylko ułamek
Ale od początku… Sady to osiedle, które zostało wybudowane na przełomie lat 80 i 90 przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zjednoczenie” w Krapkowicach na terenach gminnych, które dokumentem z 1984 r. przekazane zostały w użytkowanie wieczyste krapkowickiej spółdzielni w celu zagospodarowania tej części miasta. Mieszkańcy sukcesywnie wprowadzali się do nowo powstałych mieszkań na początku lat 90. W tym czasie w Polsce przeprowadzano transformację gospodarczą, co odbiło się także na pracach związanych z budową osiedla. Pierwotne plany były ambitne, osiedle miało zajmować obszar od dzisiejszego kościoła pw. Ducha Świętego po las znajdujący się między Otmętem a Odrowążem. Jednak z planów tych do dnia dzisiejszego pozostało jedynie sześć bloków ulokowanych wzdłuż Alei Jana Pawła II. Infrastruktura drogowa w okolicach osiedla powstawała w wolnym tempie w kolejnych latach. Mimo, że osiedle zostało wybudowane ponad trzy dekady temu, część tutejszego terenu do dziś nie została zagospodarowana, w tym także przyległe działki do bloków numer 3, 4 i 5 od strony lasu. Przez te wszystkie lata ani spółdzielnia ani gmina nie doprowadziły do uprządkowania tego terenu i przystosowania go pod codzienne życie osób zamieszkujących mieszkania ulokowane w czwartych klatkach. Mieszkańcy by dojechać do swoich klatek schodowych muszą poruszać się po nierównej, dziurawej i błotnistej drodze oraz parkować swoje samochody na prowizorycznych miejscach postojowych. O czym pisaliśmy również w przeszłości na łamach „Tygodnika Krapkowickiego”.
Transakcja bez wyobraźni?
W styczniu bieżącego roku krapkowicka spółdzielnia sprzedała części terenu, które dotychczas były traktowane jako wspólne tereny osiedla, lokalnemu deweloperowi. Mieszkańcy o transakcji dowiedzieli się przypadkowo dopiero kilka miesięcy później. Postanowili więc sprawdzić status prawny chodników i parkingów, po których chodzą, a także na których parkują swoje auta. Okazało się, że prywatny inwestor nabył działki ciągnące się od rodzinnych ogrodów działkowych, wzdłuż bloków numer 9, 8, 5, 4 i 3. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że wraz z niezagospodarowanym i zarośniętym przez lata terenem deweloper zakupił działki których granica odcina znaczną część istniejącej już infrastruktury: parking/zatoczkę dla pojazdów uprzywilejowanych pomiędzy blokami 8 i 5 wraz z hydrantem, a następnie również chodnik ciągnący się od bloku nr 5 do budynku mieszkalnego nr 4. Tam granica działek przebiega około 15 cm przed wiatrołapem jednej z klatek schodowych. Dodatkowo transakcja „zabrała” miejsca parkingowe dla mieszkańców klatek czwartych w blokach nr 5, 4 i 3, a także nieutwardzony teren prowadzący do zasypanego tunelu pomiędzy blokiem nr 3 a 2, który tutejsi mieszkańcy traktują jako miejsca postojowe dla swoich pojazdów, a dodatkowo teren ten ułatwia także dojazd w tę część osiedla dla pojazdów uprzywilejowanych.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 8 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze