Diabeł i Kamień – historia sprzed wieków
Legendy o Kamieniu Diabelskim sięgają dawnych czasów. Według jednego z przekazów, przed wiekami diabeł, który miał na celu niesienie ogromnego głazu do piekła, znalazł się w trudnej sytuacji. Kamień był ciężki, a świt zbliżał się nieubłaganie. Zniecierpliwiony i rozgniewany na opóźnienie, czart, aby nie stracić swojej mocy po wschodzie słońca, rzucił kamieniem z taką siłą, że ten rozpadł się na kilka kawałków.
Jeden z tych fragmentów spadł w okolice Kamienia Śląskiego, na starej drodze prowadzącej do Tarnowa Opolskiego. Inna część wbiła się w ziemię, zostawiając w niej charakterystyczne zagłębienie. Do dziś w rejonie Tarnowa Opolskiego miejsce to znane jest jako Księży Dół.
Przeprowadzka kamienia
W latach 80-tych, w wyniku zmian infrastrukturalnych i porządkowania przestrzeni wokół kościoła św. Jacka w Kamieniu Śląskim, głaz został przeniesiony z pierwotnego miejsca, przy drodze z Kamienia do Tarnowa Opolskiego, w nowe miejsce – w okolice kościoła. Choć zmieniła się lokalizacja głazu, to tajemnicza legenda o jego pochodzeniu i diabelskiej sile nie straciła na aktualności. Dziś to właśnie w tym miejscu można podziwiać Kamień Diabelski, który, jak głoszą opowieści, przez wieki przyciągał zarówno ciekawskich, jak i wierzących w moc pradawnych legend.
Diabelskie ślady na głazie
Kamień, na którym według lokalnych podań diabeł miał odcisnąć swoje pazury, do dziś posiada na swojej powierzchni widoczne szczeliny i ślady, które dla wielu są dowodem na prawdziwość opowieści. Wzory te uznawane są za odciski diabelskich pazurów, które pozostawił czart, rzucając kamień z gniewem. Nawet jeśli dziś możemy racjonalnie wyjaśnić powstanie tych szczelin jako efekt naturalnych procesów geologicznych, dla mieszkańców Kamienia Śląskiego stanowią one nieodłączny element tej nieziemskiej opowieści.
Alternatywna wersja – Anioł czy Diabeł?
Zgodnie z inną wersją legendy, kamień miał zostać zgubiony przez anioła, który został strącony przez Boga do piekła. Po upadku anioł niósł ze sobą ogromny głaz, który w trakcie swojej wędrówki w kierunku piekła przypadkowo wypuścił. Głaz spadł na ziemię, rozpadł się na kilka części, z których jedna trafiła do Kamienia Śląskiego, gdzie wciąż jest świadkiem tajemniczych wydarzeń sprzed wieków.
Kamień Diabelski w Kamieniu Śląskim to nie tylko geologiczny fenomen, ale także ważny element lokalnej kultury i historii. Jego legendy o diable i aniołach, które niosły ze sobą tajemniczy głaz, wciąż mają swoje miejsce w wielu opowieściach.

Napisz komentarz
Komentarze