Uroczyste otwarcie, które odbyło się z udziałem księcia koronnego Norwegii Haakona, ministra energii Terje Aaslanda oraz dyrektora generalnego Heidelberg Materials Dominika von Achtena, zgromadziło ponad 320 gości, w tym liderów branży, wysokich rangą urzędników państwowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i start-upów. Wydarzenie to wyznaczyło nowy etap w drodze do neutralności klimatycznej w budownictwie.
Przełom technologiczny w służbie klimatu
Nowa instalacja CCS będzie wychwytywać ok. 400 000 ton CO₂ rocznie, co stanowi 50% emisji generowanych przez cementownię. Pierwsze ilości dwutlenku węgla zostały już pomyślnie wychwycone, skroplone i tymczasowo zmagazynowane. Następnie, dzięki współpracy z Northern Lights JV, rozpoczęto transport i trwałe składowanie CO₂ do swojego magazynu pośredniego w Øygarden.
Wzór dla globalnej branży
Projekt jest częścią norweskiej inicjatywy Longship – pierwszego w Europie kompleksowego programu wychwytywania, transportu i składowania CO₂ na skalę przemysłową.
– Otwarcie Brevik CCS to niezwykłe osiągnięcie technologiczne, które posłuży jako model dla całej branży na drodze do zerowej emisji netto i nowej ery zrównoważonego budownictwa– podkreślił podczas ceremonii dyrektor generalny Heidelberg Materials dr Dominik von Achten.
Dla Heidelberg Materials Brevik CCS jest natomiast pierwszym z serii rozwijających się projektów wychwytywania dwutlenku węgla w cementowniach. Krok w kierunku przyszłości.
Uruchomienie zakładu CCS w Brevik potwierdza, że nawet w tak emisyjnej branży jak produkcja cementu możliwa jest głęboka dekarbonizacja. To nie tylko sukces technologiczny, ale także ważny sygnał dla całego sektora budowlanego, który stoi przed ogromnym wyzwaniem redukcji śladu węglowego. Dzięki takim projektom zrównoważone budownictwo przestaje być wizją przyszłości, a staje się rzeczywistością.

Napisz komentarz
Komentarze