Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
poniedziałek, 28 lipca 2025 15:07
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
Reklama https://mondi.pl/?utm_source=wydawca&utm_medium=banner&utm_campaign=krap

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina, której należy unikać

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to wyjątkowo niebezpieczna roślina, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Pochodzi z rejonu Kaukazu, a do Polski została sprowadzona pod koniec lat 50. XX wieku jako roślina pastewna. Szybko okazało się jednak, że jej uprawa przynosi więcej szkód niż pożytku, a sama roślina wymknęła się spod kontroli, rozprzestrzeniając się na tereny naturalne.
Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina, której należy unikać

Źródło: Canva

Toksyczność tej rośliny wynika z obecności olejków eterycznych zawierających furanokumaryny. Substancje te znajdują się we włoskach pokrywających łodygę i liście. Gdy skóra człowieka lub zwierzęcia zetknie się z sokiem barszczu Sosnowskiego i zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych (UVA i UVB), dochodzi do silnych reakcji fototoksycznych. Efektem są bolesne oparzenia II i III stopnia, które mogą prowadzić do powstawania trudno gojących się ran, pęcherzy i blizn. W skrajnych przypadkach kontakt z rośliną może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny, szczególnie u osób wrażliwych.

Objawy i postępowanie
Pierwsze symptomy oparzenia pojawiają się zwykle w ciągu 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Należą do nich: zaczerwienienie skóry, pieczenie i swędzenie, obrzęk, pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Objawy mogą się nasilać przez kolejne 24–48 godzin, a zmiany skórne utrzymują się nawet przez kilka tygodni. W przypadku kontaktu z oczami może dojść do czasowej lub trwałej utraty wzroku.

Jeśli doszło do kontaktu z barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej: Umyć skórę dużą ilością wody, aby usunąć sok roślinny; unikać słońca przez co najmniej 48 godzin, ponieważ promieniowanie UV nasila reakcję fototoksyczną; zgłosić się do lekarza, szczególnie jeśli pojawią się pęcherze lub silny obrzęk. Ważne, aby nie stosować żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem. 

Rozpoznanie i walka 
Roślina ta osiąga imponujące rozmiary – nawet do 4 metrów wysokości. Charakteryzuje się: grubą, pustą w środku łodygą z fioletowymi plamkami, dużymi, pierzastymi liśćmi o ząbkowanych brzegach (o średnicy nawet 150 cm), białymi kwiatostanami w kształcie baldachów (kwitnie od czerwca do sierpnia).

Ze względu na zagrożenie, jakie stwarza, barszcz Sosnowskiego podlega obowiązkowemu zwalczaniu na terenie Polski. Usuwanie rośliny powinno odbywać się w odpowiednim zabezpieczeniu (odzież ochronna, rękawice, okulary) i najlepiej z pomocą specjalistów. Nie wolno jej kosić ani wyrywać bez odpowiednich środków ostrożności, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania nasion i zwiększenia zagrożenia. 

Barszcz Sosnowskiego to nie tylko uciążliwy chwast, ale przede wszystkim realne niebezpieczeństwo dla zdrowia. W przypadku spotkania z tą rośliną należy zachować ostrożność, unikać kontaktu, a w razie poparzenia – niezwłocznie podjąć odpowiednie działania. Warto również zgłaszać jej występowanie odpowiednim służbom (np. straży miejskiej lub instytucjom zajmującym się ochroną przyrody), aby zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszka***a gminyTreść komentarza: Tytuł artykułu manipuluje faktami - konsekwencją absencji jest bowiem proporcjonalne obniżenie diety. Poza tym nieobecność nie musi wynikać z lenistwa czy braku odpowiedzialności radnych - każdy może się rozchorować albo mieć inne zobowiązania w tym samym czasie. I na koniec - praca radnego to nie tylko bycie na sesjach - między sesjami są jeszcze posiedzenia komisji czy wizyty kontrolne podległych jednostek. Artykuł jest mocno tendencyjny z negatywnym wydźwiękiem.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Obecność nieobowiązkowa? Dieta gwarantowanaAutor komentarza: AbguTreść komentarza: W podnoszeniu podatków nie mają nieudaczniki problemówData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:53Źródło komentarza: Żalą się na gospodarowanie odpadamiAutor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dnia
Reklama