Rodzice i opiekunowie w województwie opolskim od początku lutego złożyli ponad 89 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres 2026/2027. Dotyczą one przeszło 132 tys. dzieci. Aby nie stracić pieniędzy – nawet jeśli wypłata nie będzie ciągła – wniosek można wysłać najpóźniej do 30 czerwca.
Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2027 r. Rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski wyłącznie elektronicznie. Każdy z rodziców, który zdążył złożyć wniosek do 30 kwietnia, może się spodziewać wypłaty pieniędzy którymś z czerwcowych terminów płatności.
Co jeśli nie wysłałeś wniosku do ZUS-u? Jeśli zdążysz go wysłać do końca bieżącego miesiąca, to wypłata 800 zł na dziecko za czerwiec nie przepadnie, dostaniesz wyrównanie. Natomiast jeżeli wniosek trafi do ZUS-u po 30 czerwca, świadczenie będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku. W takiej sytuacji nie będzie już wyrównania za czerwiec.
W sprawie przyznania świadczenia wychowawczego od 1 lutego 2026 r. obowiązują nowe zasady dla obywateli Ukrainy ze statusem UKR. Aby otrzymać świadczenie 800+, rodzic lub opiekun musi być aktywny zawodowo. Dziecko w zależności od wieku powinno realizować obowiązek szkolny, roczne przygotowanie przedszkolne lub obowiązek nauki w polskiej placówce edukacyjnej. Wymóg ten nie dotyczy między innymi dzieci poniżej 6. roku życia. Ponadto zarówno osoba dorosła, która ubiega się o świadczenie, jak i dziecko muszą mieszkać w Polsce.
To tylko część artykułu... Czytasz nas regularnie?
Pełne artykuły czekają w aktualnym e-wydaniu.
👉 [Kup wydanie]


Napisz komentarz
Komentarze