Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 13 lipca 2025 11:05
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
Reklama https://samed.pl/

Co to jest ubezpieczenie OCP?

  • 09.05.2022 12:56
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest ubezpieczenie OCP?

Słysząc o polisach komunikacyjnych, zapewne od razu na myśl przychodzi Ci OC, AC, NNW czy Assistance. Jednak czy wiesz, że do grupy tej zalicza się również tzw. ubezpieczenie OCP? Być może o nim nie słyszałeś, gdyż ubezpieczenie to dotyczy tylko przewoźników, a więc firm świadczących usługi transportowe. Prowadzisz taki biznes? W takim razie powinieneś zainteresować się tą polisą – sprawdź już teraz, czym jest!

Komu dedykowane jest OCP?

Jak już wspominaliśmy, polisy OCP przeznaczone są dla przewoźników. Zalicza się do nich wszystkie firmy świadczące szeroko pojęte usługi transportowe w celach zarobkowych. Ubezpieczenia te chronią takich przedsiębiorców przed skutkami uszkodzenia lub zniszczenia towaru klientów. Do tego pozwalają na uzyskanie odszkodowania, jeśli transport został zrealizowany nieterminowo.

Co dokładnie kryje się pod pojęciem OCP?

Na początek warto wyjaśnić, co skrywa się pod skrótem OCP. Jest to Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika drogowego. Stanowi ubezpieczenie nieobowiązkowe, które podobnie jak wszystkie inne polisy komunikacyjne, zawierane jest na okres 12 miesięcy z możliwością ewentualnego przedłużenia.

Choć prawnie przewoźnik nie musi posiadać OCP, tak w praktyce wykupuje je dziś większość takich firm. Wynika to z dwóch podstawowych czynników. Po pierwsze firma transportowa chroni w ten sposób swoją płynność finansową. W razie uszkodzenia czy zniszczenia towaru klienta, straty musiałaby pokryć z własnej kieszeni. Po drugie ubezpieczenie to ma istotny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa. Osoby zlecające przewozy towarów coraz częściej zwracają uwagę na to, czy przewoźnik ma OCP. Przy jego braku spada zaufanie do danej firmy transportowej, co utrudnia jej rozwój i osiąganie zamierzonych dochodów.

Biorąc pod uwagę zakres OCP, jest on ustalany na podstawie prawa przewozowego lub konwencji CMR. Pierwszy przypadek dotyczy ubezpieczania przewoźników działających na rynku krajowym, a drugi firm realizujących zlecenia w transporcie międzynarodowym.

Posiadanie OCP nie zwalnia z obowiązku wykupienia OC!

Ubezpieczenie OCP, jak już wiesz, jest nieobowiązkowe. Jednak pamiętaj, że jego wykupienie w żaden sposób nie zwalnia Cię z konieczności posiadania polisy OC! Musi ją wykupić każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Jeśli więc prowadzisz firmę transportową i utrzymujesz własną flotę aut, lub leasingujesz je, musisz zadbać o wykupienie dla nich OC. Za jego brak przewidziane są bardzo dotkliwe kary finansowe, których dziś coraz trudniej uniknąć.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OCP?

Wspominaliśmy już o tym, że OCP zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia towaru klienta, w tym jego spalenia. Do tego odszkodowanie jest wypłacane w przypadku nieterminowego zrealizowania zlecenia transportowego. Musisz jednak mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel wypłaci pieniądze tylko wtedy, gdy do szkody doszło nie z winy przewoźnika. Jeśli np. ładunek uszkodził się, gdyż był źle zabezpieczony na czas przewozu, możesz nie dostać odszkodowania.

Dodatkowo polisę OCP można rozszerzyć o ubezpieczenie chłodni. Chodzi tutaj o przypadki, w których np. przewożona żywność zepsuła się z powodu uszkodzenia agregatu chłodniczego.

Co warto dodać, czasem ubezpieczyciele oferują ochronę na wypadek uszkodzenia towaru w czasie wypadku, który spowodował nietrzeźwy kierowca ciężarówki. Firma ubezpieczeniowa wypłaca wtedy odszkodowania, a następnie o jego zwrot zwraca się bezpośrednio do szofera.

OCP nie chroni wszystkich towarów

Wiesz już, że OCP nie działa, jeśli do szkody dojdzie z winy przewoźnika. Pamiętaj jednak, że ochroną zwykle nie są objęte również towary niebezpieczne lub tzw. szczególnego ryzyka. Zalicza się do nich m.in.:

- żywe zwierzęta,

- działa sztuki,

- alkohol i tytoń,

- pieniądze.

Wszystko to sprawia, że zanim podpiszesz umowę związaną z OCP, powinieneś dobrze prześledzić związane z nią warunki. Do tego, aby korzystnie się ubezpieczyć, najlepiej skorzystaj ze wsparcia dobrej multiagencji ubezpieczeniowej – https://solidnyagent.pl.



 

materiał partnera


Reklamahttps://helios.pl/kedzierzyn-kozle/kino-helios/repertuar
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DominikaTreść komentarza: A gdzie radni z Sadów tylko pieniądze się liczą a nie ludzie, ten problem już kilka lat temu nagłaśniali mieszkańcy Sadów 2 i gmina też nic nie zrobiła. SkandalData dodania komentarza: 12.07.2025, 08:06Źródło komentarza: „Sprzedali nasze chodniki i parkingi”Autor komentarza: Tata K.Treść komentarza: I o to chodzi nasze dziewczyny są poprostu dobre w tym co robią kochają siatkówkę tylko gratulować i wspierać je w każdej postaci. Mają już wiele osiągnięć może być ich więcejData dodania komentarza: 11.07.2025, 18:25Źródło komentarza: 884 drużyny i PV Volley KrapkowiceAutor komentarza: Gogoliński StandardTreść komentarza: Gmina Gogolin to jest stan umysłu... w poniedziałek już wiedzieli, ale... nie powiedzieli... brawo wy....Data dodania komentarza: 9.07.2025, 15:52Źródło komentarza: Pilny alert! Groźne bakterie w wodociągu Górażdże - [AKTUALIZACJA] woda warunkowo przydatna do spożyciaAutor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dniaAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Ciekawe ile tych zdarzeń było wcześniej przed tym śmiertelnym iż z tego co wiadomo to nie pierwsze zdarzenie w tym miejscu.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 23:59Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na DK45 w Krapkowicach – motorowerzysta wjechał w wyrwę przy zniszczonym mościeAutor komentarza: XavierTreść komentarza: Ciekawe że w tym samym miejscu doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bo ktoś spadł wcześniej. Musiał ktoś zginąć żeby problem wyrwy na drodze rozwiązać .... przykreData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:23Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na DK45 w Krapkowicach – motorowerzysta wjechał w wyrwę przy zniszczonym moście
Reklama