Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne/pomoc?utm_source=portale-lokalne&utm_medium=baner&utm_campaign=pomocpubliczna-msp-2026-q2-mm
wtorek, 23 czerwca 2026 22:54
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-gotowkowy
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
Nowy komendant, nowe wyzwania

„Poprzeczka była bardzo wysoko”. Nowy komendant PSP w Krapkowicach o pierwszych wyzwaniach i lekcjach z powodzi

Bryg. Tomasz Pierzchała od lutego kieruje Komendą Powiatową PSP w Krapkowicach. Choć w opolskim pożarnictwie jest postacią dobrze znaną, nowa funkcja wymagała szybkiego wejścia w rolę lidera i reprezentanta jednostki. W rozmowie opowiada o wsparciu poprzednika, pierwszych decyzjach kadrowych, różnicach między dowodzeniem a zarządzaniem oraz o tym, czego nauczyły go działania podczas powodzi w Głuchołazach.
Bryg. Tomasz Pierzchała, nowy komendant PSP w Krapkowicach, podczas rozmowy o wyzwaniach i planach dla komendy

Nowy komendant KPPSP w Krapkowicach Tomasz Pierzchała choć doskonale znany w opolskich strukturach pożarnictwa, szybko musiał odnaleźć się w roli reprezentanta jednostki. W rozmowie opowiada o pierwszych wyzwaniach, różnicach między dowodzeniem a zarządzaniem oraz o tym, czego nauczyła go powódź w Głuchołazach. 

- Od 27 lutego 2026 roku jest Pan nowym komendantem powiatowym PSP w Krapkowicach, przypomnijmy, że na tym stanowisku zastąpił Pan st. bryg. Rafała Bisowskiego, który w lokalnej społeczności cieszył się dużą sympatią i autorytetem. Czy trudno było Panu zastąpić kogoś takiego? 
- No tak, Rafał Bisowski był tutaj bardzo cenionym fachowcem i komendantem, który zaskarbił sobie przychylność strażaków, urzędników i samorządowców. Wiedziałem, że będę musiał się zmierzyć z naprawdę wysoko postawioną poprzeczką, ale też miałem duże wsparcie właśnie od poprzednika, od starszego brygadiera Rafała Bisowskiego. Ponieważ wiedział wcześniej, że nastąpi zmiana kadrowa, stopniowo wprowadzał mnie w specyfikę powiatu krapkowickiego. Przekazywał mi numery telefonów, tłumaczył, w jakiej sytuacji do kogo powinienem się zwrócić. Zapoznawał mnie też z topografią regionu krapkowickiego, opowiadał, z jakimi działaniami strażacy mają tutaj do czynienia. Tak więc wysoko podniesiona poprzeczka to jest fakt, ale też duża przychylność poprzednika pozwoliła mi się tutaj dosyć płynnie wdrożyć. Były komendant bardzo chętnie się tutaj pojawia, razem rozmawiamy i wówczas pytam go jak rozwiązałby pewne problemy, z którymi ja mam się mierzyć. Bardzo sobie cenię jego stanowisko i jego radę.

- Jakie wyzwania – Pana zdaniem – stoją przed powiatową strażą pożarną w najbliższych miesiącach i latach?
- Już pierwszego dnia, kiedy komendant Rafał Bisowski zaprosił mnie do Krapkowic, odbyła się bardzo ważna wideokonferencja, podczas której ogłoszono, że każda komenda powiatowa i miejska PSP w kraju otrzyma co najmniej jeden etat prewentysty, a większe komendy — nawet więcej. Stąd też od pierwszych dni pracy w Krapkowicach musiałem się zmierzyć z przeprowadzeniem naboru na dodatkowe stanowisko prewentysty. 

- Kim jest prewentysta?  
- Prewentystą jest strażak, który w ośmiogodzinnym systemie pracy zajmuje się kontrolą budynków, odbiorami technicznymi, jak również sprawdzaniem, czy przepisy przeciwpożarowe w tych budynkach są przestrzegane. Można powiedzieć, że to taki „strażak urzędnik”, który dba o bezpieczeństwo mieszkańców, o budynki, w których mieszkańcy powiatu załatwiają swoje sprawy urzędowe, placówki oświatowe, do których wysyłają swoje dzieci itp. Zależy nam na tym, żeby to bezpieczeństwo było na najwyższym poziomie. Po przyznaniu nam tego dodatkowego etatu już od pierwszych dni mierzyłem się z poszukiwaniem odpowiedniego strażaka na to stanowisko. Stąd też musiałem bardzo szybko „przeskanować” kwalifikacje lokalnej kadry. Nabór zakończył się sukcesem. Będziemy mieli teraz dwóch prewentystów. To było pierwsze z wyzwań, z którymi musiałem się zmierzyć. Nie było to dla mnie łatwe z racji tego, że jestem tutaj nowy. Pozostałe zadania staram się rozwiązywać na bieżąco. Dodam, że jednym z naszych głównych wyzwań — nie tylko w powiecie, ale w skali całego kraju — jest wdrażanie zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej – to też będzie zadanie prewentystów. To obszar, który obejmuje m.in. budowanie odporności społecznej, przygotowanie mieszkańców na sytuacje kryzysowe, alarmowanie i ostrzeganie, ewakuację, schronienie, pierwszą pomoc oraz współpracę służb, samorządów i innych podmiotów ochrony ludności. Mierzymy się z tym od ubiegłego roku i widać, że naprawdę dużo się w tej dziedzinie dzieje. Jako strażacy staramy się przy każdej okazji przypominać mieszkańcom, że ochrona ludności to nie tylko zadanie instytucji, ale również świadomość, odpowiedzialność i gotowość każdego z nas. 

- Po tylu latach w Opolu, gdzie pracował Pan przed rozpoczęciem pracy w Krapkowicach, co jest dla Pana największym zaskoczeniem lub różnicą w pracy na stanowisku komendanta powiatowego? Wszak nigdy wcześniej nie był Pan komendantem. 

Czytasz nas regularnie?
Pełne artykuły czekają w aktualnym e-wydaniu.
👉 [Kup wydanie] 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama https://helios.pl/kedzierzyn-kozle/kino-helios/repertuar
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jak talala Treść komentarza: i to sa ważne rzeczy dla ludzi a szczególnie dla rodziców a nie zniwniok w Obrowcu Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:59 Źródło komentarza: 89 tys. wniosków o 800+ w Opolskiem! Sprawdź, do kiedy złożyć wniosek, by nie stracić pieniędzy Autor komentarza: Piotr Treść komentarza: Super że takie ścieżki rowerowe powstają,choć na XXX lecia ścieżka jest od lat,to rowerzyści korzystają z ulicy głównej. I tutaj sprawdziła by się rolą straży miejskiej,miałby kto rowerzystów poinformować Data dodania komentarza: 19.06.2026, 05:47 Źródło komentarza: Nowa ścieżka pieszo-rowerowa w Krapkowicach. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu Autor komentarza: Tragedia naszych oczach Treść komentarza: I zostaną kiedyś same giganty, które podniosą ceny jak będę chcieli. Śpimy dalej. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:22 Źródło komentarza: „Lewiatan” na rynku w Krapkowicach kończy działalność. To już trzeci lokal, który znika z centrum miasta Autor komentarza: Jerecki Treść komentarza: PROMOCJA GMINY NOJWAŻNIEJSZA Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:53 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Dni Gminy Strzeleczki 2026 trwają. Tłumy mieszkańców bawią się w stolicy gminy Autor komentarza: Jarecki Treść komentarza: Promocja gminy najważniejsza Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:52 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Dni Gminy Strzeleczki 2026 trwają. Tłumy mieszkańców bawią się w stolicy gminy Autor komentarza: Dominika Treść komentarza: I 0 atrakcji dla dzieci , program dla starszych ale przyjechalismy z dziećmi i żadnych karuzel dla nich i pojechaliśmy do małej wioski Solec tam byly darmowe dmuchańce i kilka karuzel do wyboru dla dzieci i w niedzielę podobno dalej i znowu pojedziemy. Slabo jak na miasto. Data dodania komentarza: 14.06.2026, 09:40 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Strzeleczki świętują. Za nami biegi dzieci, a przed mieszkańcami koncerty
Reklama
Reklama
Reklama