Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne/pomoc?utm_source=portale-lokalne&utm_medium=baner&utm_campaign=pomocpubliczna-msp-2026-q2-mm
wtorek, 23 czerwca 2026 03:45
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-gotowkowy
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
Niepokój w Zdzieszowicach

Czarny dym nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy alarmowali służby, wiadomo co się stało

Gęste kłęby czarnego dymu widoczne z wielu kilometrów, liczne zgłoszenia na numer alarmowy i siedem zastępów straży pożarnej skierowanych na miejsce. W poniedziałkowy wieczór mieszkańcy Zdzieszowic obawiali się pożaru lub awarii przemysłowej. Służby uspokajają – zagrożenia nie było, a sytuacja miała związek z procedurami technologicznymi po utracie zasilania.
Gęsty czarny dym unoszący się nad zakładem przemysłowym w Zdzieszowicach widoczny z wielu kilometrów

Autor: Facebook Starosta Maciej Sonik

Widoczny z wielu kilometrów czarny dym i telefony na numer alarmowy. W poniedziałkowy wieczór mieszkańcy Zdzieszowic i okolic z niepokojem obserwowali sytuację nad miejscowym zakładem przemysłowym. Na miejsce skierowano siedem zastępów straży pożarnej. Służby uspokajają: nie doszło do pożaru, a mieszkańcom nie groziło niebezpieczeństwo.

Niepokojące zjawisko pojawiło się w poniedziałek, 22 czerwca, około godziny 18.16. Nad jednym z największych zakładów przemysłowych w regionie unosiły się gęste kłęby czarnego dymu, a z terenu instalacji miał być nawet widoczny wysoki słup ognia. 

Wielu mieszkańców uznało, iż na terenie zakładu mogło dojść do poważnego pożaru lub awarii przemysłowej. Do stanowisk kierowania straży pożarnej oraz na numer alarmowy 112 napływały kolejne zgłoszenia.

Co wydarzyło się w Zdzieszowicach?

Jak ustalono, źródłem dymu nie był pożar. Sytuacja miała związek z uruchomieniem procedur technologicznych po utracie zasilania na terenie zakładu. W efekcie rozpoczął się kontrolowany proces spalania gazów technologicznych, określany jako alternatywny proces spalania.

To procedura bezpieczeństwa stosowana w zakładach przemysłowych, gdy konieczne jest szybkie i bezpieczne odprowadzenie nadmiaru gazów z instalacji.

Starosta uspokaja mieszkańców

Do sytuacji odniósł się starosta krapkowicki Maciej Sonik, który po rozmowie z dowodzącym działaniami strażaków przekazał ważny komunikat.

– Dla wszystkich, którzy widzą ciemną chmurę nad Zdzieszowicami – nie ma pożaru ani zagrożenia. Uruchomił się proces technologiczny z powodu utraty zasilania. Jednostki PSP, OSP i zakładowej straży pożarnej nie musiały podejmować interwencji – poinformował starosta.

To nie jest katastrofa przemysłowa

Do sprawy odniosły się również władze Gminy Zdzieszowice. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że źródłem widocznej nad miastem ciemnej chmury była awaria systemu zasilania na terenie koksowni ArcelorMittal Poland. W związku z tym uruchomiono przewidziane procedury awaryjne związane z procesem technologicznym. Urzędnicy podkreślili, że nie doszło do pożaru ani katastrofy przemysłowej, a według aktualnych informacji nie występuje zagrożenie dla mieszkańców. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby i odpowiednie instytucje, które w razie potrzeby mają przekazywać kolejne komunikaty dotyczące rozwoju wydarzeń.

Strażacy monitorowali sytuację

Mimo że zdarzenie nie wymagało prowadzenia akcji gaśniczej, na miejscu pojawiło się siedem zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Ich zadaniem było monitorowanie sytuacji i zabezpieczenie terenu.

Według informacji przekazywanych przez służby działania zakończyły się jeszcze przed godziną 19.00. Na miejscu działali strażacy z JRG Krapkowice, OSP Jasiona, OSP Krępna, OSP Rozwadza i OSP KSRG Żyrowa.

Czy doszło do skażenia powietrza?

To pytanie najczęściej pojawiało się wśród mieszkańców obserwujących dym nad Zdzieszowicami. Jak wynika ze wstępnych danych ze stacji monitoringu jakości powietrza, nie odnotowano nagłego i znaczącego pogorszenia parametrów powietrza w czasie występowania zjawiska.

Służby podkreślają, że sytuacja była stale kontrolowana, a procedury zastosowane przez zakład miały charakter zabezpieczający.

Zdzieszowice: Co było przyczyną?

Według dostępnych informacji uruchomienie procesu spalania gazów miał nastąpic po utracie zasilania części instalacji technologicznej. Dokładne okoliczności zdarzenia są analizowane przez służby techniczne zakładu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama https://helios.pl/kedzierzyn-kozle/kino-helios/repertuar
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jak talala Treść komentarza: i to sa ważne rzeczy dla ludzi a szczególnie dla rodziców a nie zniwniok w Obrowcu Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:59 Źródło komentarza: 89 tys. wniosków o 800+ w Opolskiem! Sprawdź, do kiedy złożyć wniosek, by nie stracić pieniędzy Autor komentarza: Piotr Treść komentarza: Super że takie ścieżki rowerowe powstają,choć na XXX lecia ścieżka jest od lat,to rowerzyści korzystają z ulicy głównej. I tutaj sprawdziła by się rolą straży miejskiej,miałby kto rowerzystów poinformować Data dodania komentarza: 19.06.2026, 05:47 Źródło komentarza: Nowa ścieżka pieszo-rowerowa w Krapkowicach. Poprawa bezpieczeństwa i komfortu Autor komentarza: Tragedia naszych oczach Treść komentarza: I zostaną kiedyś same giganty, które podniosą ceny jak będę chcieli. Śpimy dalej. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:22 Źródło komentarza: „Lewiatan” na rynku w Krapkowicach kończy działalność. To już trzeci lokal, który znika z centrum miasta Autor komentarza: Jerecki Treść komentarza: PROMOCJA GMINY NOJWAŻNIEJSZA Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:53 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Dni Gminy Strzeleczki 2026 trwają. Tłumy mieszkańców bawią się w stolicy gminy Autor komentarza: Jarecki Treść komentarza: Promocja gminy najważniejsza Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:52 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Dni Gminy Strzeleczki 2026 trwają. Tłumy mieszkańców bawią się w stolicy gminy Autor komentarza: Dominika Treść komentarza: I 0 atrakcji dla dzieci , program dla starszych ale przyjechalismy z dziećmi i żadnych karuzel dla nich i pojechaliśmy do małej wioski Solec tam byly darmowe dmuchańce i kilka karuzel do wyboru dla dzieci i w niedzielę podobno dalej i znowu pojedziemy. Slabo jak na miasto. Data dodania komentarza: 14.06.2026, 09:40 Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Strzeleczki świętują. Za nami biegi dzieci, a przed mieszkańcami koncerty
Reklama
Reklama
Reklama