Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
piątek, 9 maja 2025 13:07
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Zrównoważone rolnictwo

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
  • 22.03.2023 12:51
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zrównoważone rolnictwo

Rentowne rolnictwo jest jednym z filarów wspólnoty europejskiej. Jako istotna gałąź gospodarki sektor ten może liczyć na wsparcie Wspólnej Polityki Rolnej. To ważne, tym bardziej że postępujące zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby Ziemi, stawiają przed ludzkością kolejne wyzwania. Kluczem do ich rozwiązania może być rolnictwo zrównoważone. 

Aby zaspokoić potrzeby wynikające ze wzrostu liczby ludności i zmieniających się nawyków dietetycznych, do 2050 roku światową produkcję żywności trzeba podwoić. Z tego powodu istotne stają się zdecydowane działania łączące wydajność i jakość produkcji rolniczej z racjonalnym korzystaniem z zasobów naturalnych. 

 

Czym jest rolnictwo zrównoważone?

 

Rolnictwo zrównoważone to pojęcie, które określa wszystkie inicjatywy ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko i umożliwiające bardziej przyjazne naturze korzystanie z zasobów wody, ziemi, maszyn, energii, środków ochrony roślin i nasion. Co do zasady, opłacalność produkcji rolniczej i jej odbioru społecznego musi pozostać na akceptowalnym poziomie. Praktyk wchodzących w skład zrównoważonego rolnictwa jest wiele. Najlepszy efekt daje stosowanie ich łącznie.

 

Ekonomia

 

Zrównoważone może być jedynie gospodarstwo trwałe i z możliwościami rozwoju – stabilne finansowo i zarządzane zgodnie z przemyślanym planem biznesowym. Korzystne zbilansowanie wydatków i dochodów wynika z optymalizacji zasad i procesów produkcji oraz zbytu. To efekt budowania żyzności gleby, dla której bazą jest technologia, oraz mądrego inwestowania prowadzącego do spełnienia oczekiwań przetwórców płodów rolnych oraz konsumentów. 

 

Środowisko

 

Rolnictwo zrównoważone musi być bezpieczne dla środowiska. To wynika ze zrównoważonych praktyk chroniących glebę, wodę, powietrze i bioróżnorodność. Procedury uwzględniają odbudowę i wzmocnienie naturalnych procesów biologicznych na terenach produkcyjnych i poza nimi oraz zwiększają odporność środowiska na niekorzystne zjawiska pogodowe i przeciwdziałają zmianom klimatycznym.

 

Społeczeństwo

 

Równowaga w rolnictwie wystąpi tylko wtedy, gdy taka forma gospodarowania agroterenami zyska społeczną aprobatę w wymiarze lokalnym, krajowym i wspólnotowym. Produkcja rolna musi być prowadzona zgodnie z prawem i najlepszymi praktykami rolniczymi.

 

Zobacz, jak zrównoważone rolnictwo wygląda w praktyce: 

https://www.youtube.com/watch?v=u87XOt-_jVA

 

W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano szereg instrumentów wsparcia dla rolnictwa zrównoważonego. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych będzie realizowana poprzez działania z zakresu gospodarki nawozami czy dotyczące uproszczonych systemów uprawy w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.  W kontekście rolnictwa zrównoważonego istotne będzie także wsparcie w ramach ekoschematów Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin czy Biologiczna Ochrona Upraw.

 

Szczegółowe informacje na temat działań wspierających rolnictwo zrównoważone znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: To zwykła defraudacja pieniędzy publicznych. Burmistrz powinien podać się do dymisji a sprawą nie powinna zajmować się RIO a prokuratura. Proszę także napisać kto był beneficjentem tego procederu bo jeżeli pamiętam to redaktorem gazetki był Krzysztof Zyzik. Z pieniędzy publicznych gmina krapkowice i gmina gogolin sponsoruje inną gazetę tego pana. Z naszych pieniędzy wydano na ten cel już ponad milion złotych. Tak się bawi szlachta a dziury w jezdni jak były tak nadal są.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 11:32Źródło komentarza: Krapkowicki urzędnik jako darmowy kurier prywatnej gazetyAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Radnemu Wojtali też trzeba tylko wręczyć dyplom może być co miesiąc za stanowisko RADNEGO w Powiecie Krapkowickim i drobny upominek, najlepiej w postaci kubka z jego podobizną.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:51Źródło komentarza: Spór o dotację na 41. Krapkowicki Bieg Uliczny. Radni podzieleni - sprawdź, co ze wsparciemAutor komentarza: RealTreść komentarza: Jest bardzo proste rozwiązanie problemu. Każdy mieszkaniec okolicznych domów ,bierze rano dwa wiaderka i wypełnia je smrodliwymi śmieciami ze składowiska. Następnie zanosi jedno wiaderko do biura starosty,a drugie do biura burmistrza..... Raz w tygodniu proponuję wyjazd do UW w Opolu. 100 procentowa gwarancja że problem zostanie rozwiązany w expresowym tempie...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 16:27Źródło komentarza: Nielegalne wysypisko w Krapkowicach wciąż straszy – decyzja wygasła, śmieci zostałyAutor komentarza: SchutterssTreść komentarza: Gdzie jest tak tanie piwo? Jedna paleta poniżej 100zł? Chyba jakieś po terminie było.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:15Źródło komentarza: „Gwizdnęli” 10 palet piwa - zuchwała kradzież w GogolinieAutor komentarza: KomarekTreść komentarza: Zrobi się kolektęData dodania komentarza: 11.04.2025, 21:48Źródło komentarza: 69-letni pirat drogowy zatrzymany w Januszkowicach! 3 400 zł mandatu i 22 punkty karneAutor komentarza: Jola Dąbrowska z KujawTreść komentarza: A ja mam rodzine w Zdzieszowicach ,bardzo dawno temu byłam w waszej miejscowości.Pzdr.mieszkańców n.Odrą.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 16:16Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowych
Reklama