Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
poniedziałek, 7 lipca 2025 02:32
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Lokalne grupy działania

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
  • 21.02.2023 12:08
  • Autor: Grupa Tipmedia
Lokalne grupy działania

Unia Europejska regularnie akcentuje w swojej polityce rolę wspólnoty jako kluczowego elementu w budowaniu potencjału obszarów wiejskich. Rozwój agroterenów nie jest jednak możliwy bez partnerstwa. W celu połączenia możliwości instytucji z potrzebami mieszkańców powstały lokalne grupy działania. 

 

 

Poszanowanie tradycji oraz chęć podążania za współczesnością to dwa główne cele związane z powstaniem i rozbudową lokalnych grup działania.  LGD funkcjonują w ramach podejścia LEADER.  To jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych narzędzi rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Ma pomóc włączyć mieszkańców wsi w proces oddolnego podejmowania decyzji i działań mających na celu poprawę jakości ich życia. W tym podejściu społeczność lokalna to najważniejszy podmiot procesu.

 

Główne cele interwencji LEADER koncentrują się na pobudzeniu aktywności środowisk lokalnych, zredukowaniu poziomu bezrobocia na terenach pozamiejskich i poprawie warunków bytowych mieszkańców.

 

Razem można więcej 

 

Lokalna grupa działania to rodzaj oddolnej inicjatywy - współpracy terytorialnej zawiązywanej najczęściej na obszarach wiejskich i powołanej w celu budowy kapitału ludzkiego poza aglomeracjami. W LGD zrzeszeni zostają przedstawiciele miejscowych organizacji z sektora publicznego i prywatnego oraz mieszkańcy terenu wyznaczonego granicą gmin członkowskich. 

 

LGD tworzone są przez ludzi i dla ludzi. Podstawą funkcjonowania każdej grupy tego typu jest lokalna strategia rozwoju, szczegółowo określająca obszar funkcjonowania LGD, wyzwania, z jakimi trzeba się zmierzyć na danym terenie oraz cele, do których dąży wspólnota. Obecnie swoje lokalne strategie realizuje ponad 300 LGD w całej Polsce.

 

To, jak LGD działają w praktyce, zobaczysz tutaj na przykładzie wybranych aktywności LGD Owocowy Szlak: https://www.youtube.com/watch?v=pSsr75rzmsY

 

 

Budowanie kapitału społecznego

 

Zadania lokalnej grupy działania obejmują szerokie spektrum aktywności – od pośrednictwa w pozyskiwaniu środków zewnętrznych po promowanie lokalnej, tradycyjnej kuchni. Celem LGD jest podnoszenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej wsi oraz wspieranie mieszkańców w wypracowywaniu przez nich dodatkowych źródeł dochodu. Dzięki temu przynajmniej część z nich zdecyduje się pozostać na wsi i ją rozwijać – mimo, że nie będą oni prowadzić tradycyjnego gospodarstwa rolnego. 

 

LGD zajmują się również wydawaniem różnego rodzaju materiałów promocyjnych dotyczących obszaru, na którym prowadzą działalność takich jak mapy, przewodniki i książki, a także edukacją ekologiczną oraz doradztwem, organizują konkursy, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom pokazują bogactwo konkretnego miejsca oraz przyczyniają się do tworzenia przewagi konkurencyjnej w relacji do dużych miast. 

 

 

Szczegółowe informacje na temat podejścia LEADER oraz wsparcia Lokalnych Grup Działania, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HanzlikTreść komentarza: A4 coraz bardziej przypomina pole minowe... Dobrze, że nikomu nic się nie stało.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:34Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Ciężarówka z kruszywem uderzyła w bariery na A4 pod Krapkowicami – druga kolizja tego dniaAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Ciekawe ile tych zdarzeń było wcześniej przed tym śmiertelnym iż z tego co wiadomo to nie pierwsze zdarzenie w tym miejscu.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 23:59Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na DK45 w Krapkowicach – motorowerzysta wjechał w wyrwę przy zniszczonym mościeAutor komentarza: XavierTreść komentarza: Ciekawe że w tym samym miejscu doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bo ktoś spadł wcześniej. Musiał ktoś zginąć żeby problem wyrwy na drodze rozwiązać .... przykreData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:23Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek na DK45 w Krapkowicach – motorowerzysta wjechał w wyrwę przy zniszczonym mościeAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Szkoda, że ławki są usytuowane w pełnym słońcu od 12:00 do 20:00 (słoneczne piekło)Data dodania komentarza: 29.06.2025, 19:52Źródło komentarza: Więcej wygody dla spacerowiczówAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Dwie (dwie??) ławeczki i taki sukces??? Powinno być ich więcej dla seniorów i nie tylko, i to w miejscach mocno zacienionych. Ale jest się czym chwalić - dobrze, że nie jedna ławeczka. Szczerze? Czytając myślałam, że będzie kilkanaście.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 01:49Źródło komentarza: Więcej wygody dla spacerowiczówAutor komentarza: Rodzic - mieszkaniec KrapkowicTreść komentarza: Po oddaniu do użytku przyjemnie było przebywać na placu zabaw przy ulicy Staszica i patrzeć, jak dzieci korzystają z udostępnionych i świeżo wyremontowanych atrakcji. Z biegiem czasu jednak coraz trudniej było tam przychodzić, ponieważ nieestetyczny wygląd wnętrza zjeżdżalni, silny zapach moczu, obecność dużej ilości os latających nad kałużami soków skutecznie zniechęciły nas do przebywania z dziećmi w obrębie wspomnianych wież, które z oddali wyglądają dosyć ładnie, ale z bliska skutecznie odstraszają.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Wieże zabaw zmieniły się w śmietnik
Reklama