Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
środa, 2 lipca 2025 07:28
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Browar Cieszyn – odwiedź najdłużej działający zakład produkujący piwo!

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn ma niezwykle długie tradycje, bo funkcjonuje od 1846 r. Przez ten trwający prawie dwa wieki okres funkcjonowania, pracujący tam browarnicy proponowali klientom niezliczenie wiele odmian ich ulubionych napojów. Dziś wciąż działają prężnie, a chętni ludzie mogą odwiedzić ich zakład, żeby zobaczyć jak powstaje tam piwo. Dowiedz się więcej o historii tego miejsca, zaplanuj tam swoją wizytę i odwiedź je samemu.
  • 30.06.2025 09:34
Browar Cieszyn – odwiedź najdłużej działający zakład produkujący piwo!

Najważniejsze informacje o obiekcie – opis, lokalizacja, ceny, godziny otwarcia

Browar jest jednym z czterdziestu punktów na śląskim Szlaku Zabytków Techniki, obok pozostałych miejsc związanych z tym złocistym trunkiem, ale też muzeów, osiedli, fabryk i innych. Interesuje on ludzi z oczywistych względów pasji spożywania ulubionego alkoholu, ale nie tylko. Przyciąga też przez swoją historię trwającą od XIX w. i to, że można go odwiedzić i zobaczyć samemu jak wygląda proces tworzenia takowego, przez kolejne etapy.

Obiekt ten znajduje się w małym mieście na Śląsku – Cieszynie (a jakże!), który graniczy z Czechami. Dokładniej mówiąc, położony jest na ul. Dojazdowej 2.

Zakład otwarty jest dla odwiedzających w sobotę i niedzielę od 12:00 do 14:00. Za bilet płaci się od 50 do 70 zł, co pozwala nam na zwiedzanie Browaru Cieszyn z przewodnikiem, połączone z późniejszą degustacją piwa.

Szczegóły warto samemu sprawdzić na tej stronie:

https://browarcieszyn.pl/zwiedzanie-browaru/

Z jednej strony to okazja na poznanie historii, ze względu na znajdującą się tam wystawę muzealną o historii browaru na Śląsku Cieszyńskim. Z drugiej – możliwość dowiedzenia się jak dziś produkuje się taki alkohol.

Garść ciekawostek historycznych o Arcyksiążęcym Browarze Zamkowym Cieszyn

Browar Cieszyn naprawdę jest “Arcyksiążęcym”, ponieważ powstał on na zlecenie arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Naprawdę jest też “Zamkowym”, bo zbudowano go na wzgórzu obok zamku.

Jego budowa trwała kilka lat, ale skończyła się w 1846 r. i wtedy też zaczęto warzyć tam piwo. Cieszynianie mogą chwalić się najdłużej działającym do dziś browarem, gdyż nawet te, które mogłyby z nim konkurować, nie wytrwały do współczesności z różnych powodów.

Powstający w Księstwie Cieszyńskim trunek był uwielbiany nie tylko przez jego mieszkańców, ale też np. ludzi z Wiednia! Nic dziwnego, bo sam ten budynek był w tamtych czasach sporym cudem techniki, a do produkcji napojów czerpano składniki z różnych miejsc Cesarstwa Austriackiego. Cieszyńscy browarnicy chwalą się, że łyk dzisiejszego ich piwa to podróż w czasie do dawnych lat, bo sposób jego przygotowania pod wieloma najważniejszymi względami pozostał taki sam.

Komu polecam odwiedzić Browar Cieszyn?

Warto udać się do Browaru Cieszyn na zwiedzanie, jeśli kochasz historię, Śląsk, picie piwa lub wszystkie te rzeczy na raz. Myślę jednak, że nie spełniając żadnego z wyżej wymienionych kryteriów, i tak warto odwiedzić ten obiekt. Po prostu fascynującym jest zobaczenie ile pracy i czasu zajmuje pracującym tam ludziom, “dowiezienie” klientom gotowego produktu.

Artykuł sponsorowany


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Szkoda, że ławki są usytuowane w pełnym słońcu od 12:00 do 20:00 (słoneczne piekło)Data dodania komentarza: 29.06.2025, 19:52Źródło komentarza: Więcej wygody dla spacerowiczówAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Dwie (dwie??) ławeczki i taki sukces??? Powinno być ich więcej dla seniorów i nie tylko, i to w miejscach mocno zacienionych. Ale jest się czym chwalić - dobrze, że nie jedna ławeczka. Szczerze? Czytając myślałam, że będzie kilkanaście.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 01:49Źródło komentarza: Więcej wygody dla spacerowiczówAutor komentarza: Rodzic - mieszkaniec KrapkowicTreść komentarza: Po oddaniu do użytku przyjemnie było przebywać na placu zabaw przy ulicy Staszica i patrzeć, jak dzieci korzystają z udostępnionych i świeżo wyremontowanych atrakcji. Z biegiem czasu jednak coraz trudniej było tam przychodzić, ponieważ nieestetyczny wygląd wnętrza zjeżdżalni, silny zapach moczu, obecność dużej ilości os latających nad kałużami soków skutecznie zniechęciły nas do przebywania z dziećmi w obrębie wspomnianych wież, które z oddali wyglądają dosyć ładnie, ale z bliska skutecznie odstraszają.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Wieże zabaw zmieniły się w śmietnikAutor komentarza: FilipTreść komentarza: To akurat jest droga wojewódzka z którą Kasiura nie ma nic wspólnego.... Męka nie tylko dla mieszkańców ale dla wszystkich którzy korzystają z tej drogi...Data dodania komentarza: 25.06.2025, 15:18Źródło komentarza: REMONT ALBO STRAJK!Autor komentarza: ArekTreść komentarza: Szczegolnie ze ludzie nie jezdza osobowkami jsk dawniej o wadze 400-900 kg a półciężarówkami o masie 2-3 tony. Glownie w pojedy***ę. Za auto powyżej tony powinny być naliczane kary podatkowe gdyż ludzie tacy niszczą dobro wspolne tylko dla ideologii dominacji drogowej.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 09:53Źródło komentarza: REMONT ALBO STRAJK!Autor komentarza: OtmęciakTreść komentarza: Połowa Krapkowic ma takie same jak nie gorsze drogi. Gorące pozdrowienia dla jakże wspaniałego i genialnie zarządzającego prezydenta kasiury.Data dodania komentarza: 24.06.2025, 22:04Źródło komentarza: REMONT ALBO STRAJK!
Reklama