Najważniejsze informacje o obiekcie – opis, lokalizacja, ceny, godziny otwarcia
Browar jest jednym z czterdziestu punktów na śląskim Szlaku Zabytków Techniki, obok pozostałych miejsc związanych z tym złocistym trunkiem, ale też muzeów, osiedli, fabryk i innych. Interesuje on ludzi z oczywistych względów pasji spożywania ulubionego alkoholu, ale nie tylko. Przyciąga też przez swoją historię trwającą od XIX w. i to, że można go odwiedzić i zobaczyć samemu jak wygląda proces tworzenia takowego, przez kolejne etapy.

Obiekt ten znajduje się w małym mieście na Śląsku – Cieszynie (a jakże!), który graniczy z Czechami. Dokładniej mówiąc, położony jest na ul. Dojazdowej 2.
Zakład otwarty jest dla odwiedzających w sobotę i niedzielę od 12:00 do 14:00. Za bilet płaci się od 50 do 70 zł, co pozwala nam na zwiedzanie Browaru Cieszyn z przewodnikiem, połączone z późniejszą degustacją piwa.
Szczegóły warto samemu sprawdzić na tej stronie:
https://browarcieszyn.pl/zwiedzanie-browaru/
Z jednej strony to okazja na poznanie historii, ze względu na znajdującą się tam wystawę muzealną o historii browaru na Śląsku Cieszyńskim. Z drugiej – możliwość dowiedzenia się jak dziś produkuje się taki alkohol.
Garść ciekawostek historycznych o Arcyksiążęcym Browarze Zamkowym Cieszyn
Browar Cieszyn naprawdę jest “Arcyksiążęcym”, ponieważ powstał on na zlecenie arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Naprawdę jest też “Zamkowym”, bo zbudowano go na wzgórzu obok zamku.

Jego budowa trwała kilka lat, ale skończyła się w 1846 r. i wtedy też zaczęto warzyć tam piwo. Cieszynianie mogą chwalić się najdłużej działającym do dziś browarem, gdyż nawet te, które mogłyby z nim konkurować, nie wytrwały do współczesności z różnych powodów.
Powstający w Księstwie Cieszyńskim trunek był uwielbiany nie tylko przez jego mieszkańców, ale też np. ludzi z Wiednia! Nic dziwnego, bo sam ten budynek był w tamtych czasach sporym cudem techniki, a do produkcji napojów czerpano składniki z różnych miejsc Cesarstwa Austriackiego. Cieszyńscy browarnicy chwalą się, że łyk dzisiejszego ich piwa to podróż w czasie do dawnych lat, bo sposób jego przygotowania pod wieloma najważniejszymi względami pozostał taki sam.

Komu polecam odwiedzić Browar Cieszyn?
Warto udać się do Browaru Cieszyn na zwiedzanie, jeśli kochasz historię, Śląsk, picie piwa lub wszystkie te rzeczy na raz. Myślę jednak, że nie spełniając żadnego z wyżej wymienionych kryteriów, i tak warto odwiedzić ten obiekt. Po prostu fascynującym jest zobaczenie ile pracy i czasu zajmuje pracującym tam ludziom, “dowiezienie” klientom gotowego produktu.